Zróżnicowane ceny usług cięcia mechanicznego

ciecie mechaniczne sadu

Cięcie mechaniczne sadu jest coraz popularniejsze wśród polskich sadowników. Zarówno, jeśli chodzi o nowe maszyny do cięcia konturowego, jak również działalność usługową. O maszynach, cenach i popycie na usługi rozmawialiśmy z Mateuszem Szczepańskim, producentem z Nowego Miasta nad Pilicą.

– Wszystkich nas dotyczą prawa rynkowe. Wraz ze wzrostem podaży usług cięcia mechanicznego, spadają ceny. Dowiaduje się nawet o stawkach rzędu 120 złotych za godzinę. To z punktu widzenia legalnej działalności usługowej zdecydowanie za mało – mówi nam pan Mateusz. Jeszcze 3, 4 czy 5 lat temu, gdy maszyn do cięcia mechanicznego było kilkukrotnie mniej, ceny usług kształtowały się na poziomie 250, a nawet 300 złotych za godzinę pracy.

Obecnie najwięcej ofert to ceny od 150 do 200 zł za godzinę pracy. – Żeby zrekompensować koszty pracy, amortyzację maszyn i na tym zarabiać trzeba pracować za tą górną stawkę – dodaje.

Wielu usługodawców dodatkowo dzieli usługi na dwie stawki. Na przykład cięcie wyłącznie listwą pionową to koszt 170 zł za godzinę. Natomiast cięcie listwą pionową i poziomą (góry drzew) to koszt 200 zł za godzinę.

Wraz ze wzrostem dostępności tego typu urządzeń na rynku i spadkiem ich cen na dobrym poziomie jest zarówno popyt na nowe maszyny jak również na usługi. Często bywa tak, że sadownicy decydują się na mechaniczne obcięcie jednej z kwater na próbę. W kolejnym sezonie jest to zazwyczaj większy areał.

Jeżeli chodzi o zamówienia na nowe maszyny, to zainteresowanie jest na zadowalającym poziomie ze strony producentów. Wzrosło ono proporcjonalnie do spadków cen. Kupujący decydują się na maszyny do cięcia konturowego zarówno za pośrednictwem programów unijnych, jak również kupując je za gotówkę. Przybywa zamówień na urządzenia z piłami tarczowymi. Jeśli chodzi o osobiste predyspozycje zamówień, to obecnie na rynku równie dobrze sprzedają się modele najprostsze i najtańsze jak również te z najbogatszym wyposażeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here