Dlaczego nie warto ciąć wiśni jesienią?

ciecie wiśni

Najlepszy termin na cięcie sadów wiśniowych mamy już za sobą. Jednak obecnie można zaobserwować dopiero co obcięte sady wiśniowe. Wykonywanie tego zabiegu o tej porze roku jest zdecydowanie niekorzystne z puntu widzenia zdrowia drzew.

Przejeżdżając przez miejscowości w zagłębiach produkcji sadowniczej, zarówno we wrześniu, jak i w październiku można było zobaczyć sady wiśniowe tuż po cięciu. Nie jest to dobre z punktu widzenia stanu zdrowia drzew. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę tegoroczne długie okresy z opadami deszczu oraz często zdarzające się jesienią pochmurne, dżdżyste i wilgotne dni.

Rany po cięciu są bramą, przez którą do drzew może wniknąć wiele patogenów. Jesiennym cięciem możemy również doprowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się raka bakteryjnego drzew owocowych. W przypadku tej choroby najgroźniejsze są właśnie jesienne infekcje powodujące rozległe rany, zamieranie i pękanie kory oraz obfite wycieki „gumy”.

Warto dodać, że wszelkiego rodzaju patogeny mogą być również przenoszone na piłach lub sekatorach z chorych drzew na zdrowe. Zatem częsta dezynfekcja jest zawsze w interesie sadownika.

Przykładem innej choroby, której patogeny mogą wniknąć do pni i konarów jest srebrzystość drzew liści. Stosunkowo pospolita choroba, która powoli prowadzi do zamierania gałęzi, a następnie całych drzew.

Chociaż wielokrotnie o tym pisaliśmy, to warto po raz kolejny pokrótce przypomnieć, że najlepszym okresem na cięcie wiśni jest sierpień – do trzeciego tygodnia po zakończeniu zbiorów. Po zbiorach czekamy do momentu, aż ogonki naturalnie zaczną żółknąć i opadać. Następnie wybieramy kilkudniowe ciepłe i suche okno pogodowe. Warto przyjrzeć się prognozom pogody, aby trafić w możliwie najdłuższy okres słonecznej i suchej pogody. Ponadto cięcie letnie ma pozytywny wpływ na rozwój pąków kwiatowych, poprawiając dostęp światła słonecznego do wszystkich części koron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here