Dlaczego nie warto ciąć wiśni jesienią?

ciecie wiśni

Najlepszy termin na cięcie sadów wiśniowych mamy już za sobą. Jednak obecnie można zaobserwować dopiero co obcięte sady wiśniowe. Wykonywanie tego zabiegu o tej porze roku jest zdecydowanie niekorzystne z puntu widzenia zdrowia drzew.

Przejeżdżając przez miejscowości w zagłębiach produkcji sadowniczej, zarówno we wrześniu, jak i w październiku można było zobaczyć sady wiśniowe tuż po cięciu. Nie jest to dobre z punktu widzenia stanu zdrowia drzew. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę tegoroczne długie okresy z opadami deszczu oraz często zdarzające się jesienią pochmurne, dżdżyste i wilgotne dni.

Rany po cięciu są bramą, przez którą do drzew może wniknąć wiele patogenów. Jesiennym cięciem możemy również doprowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się raka bakteryjnego drzew owocowych. W przypadku tej choroby najgroźniejsze są właśnie jesienne infekcje powodujące rozległe rany, zamieranie i pękanie kory oraz obfite wycieki „gumy”.

Warto dodać, że wszelkiego rodzaju patogeny mogą być również przenoszone na piłach lub sekatorach z chorych drzew na zdrowe. Zatem częsta dezynfekcja jest zawsze w interesie sadownika.

Przykładem innej choroby, której patogeny mogą wniknąć do pni i konarów jest srebrzystość drzew liści. Stosunkowo pospolita choroba, która powoli prowadzi do zamierania gałęzi, a następnie całych drzew.

Chociaż wielokrotnie o tym pisaliśmy, to warto po raz kolejny pokrótce przypomnieć, że najlepszym okresem na cięcie wiśni jest sierpień – do trzeciego tygodnia po zakończeniu zbiorów. Po zbiorach czekamy do momentu, aż ogonki naturalnie zaczną żółknąć i opadać. Następnie wybieramy kilkudniowe ciepłe i suche okno pogodowe. Warto przyjrzeć się prognozom pogody, aby trafić w możliwie najdłuższy okres słonecznej i suchej pogody. Ponadto cięcie letnie ma pozytywny wpływ na rozwój pąków kwiatowych, poprawiając dostęp światła słonecznego do wszystkich części koron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności