Import drzewek z zachodu

szkółka drzewek owocowych w Holandii
Szkółka drzewek owocowych w Holandii - fot. W. Górka

We wcześniejszych swoich wpisach wielokrotnie wspominałem, że w tym sezonie została wykarczowana większa powierzchnia sadów niż zazwyczaj. Jednak wielu sadowników  zamiast kolejnego sadu posadzi truskawkę lub borówkę amerykańską. Mimo to, zauważalne jest duże zainteresowanie drzewkami , także tymi z zagranicznych szkółek.

Ze względu na wyższe ceny jakie można było osiągnąć za owoce, plantatorzy często decydują się na zakup drzewek jabłoni odmiany ‘Boskoop’ oraz gruszy odmiany ‘Konferencja’. W szkółkach krajowych zostało mało drzewek tych i innych odmian, dlatego zwiększył się import materiału szkółkarskiego do Polski.

Drzewka są importowane zarówno przez licencjonowane gospodarstwa szkółkarskie, jak i samych sadowników. Niemalże całość oferowanych drzewek z zachodu to dwuletnie knipy, których ceny są wysokie –  od 16 do ponad 20 złotych za drzewko. Jednak to nie zniechęca do zakupu potencjalnych nabywców.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności