Czy prowadzenie drzew w systemie wieloprzewodnikowym jest realną alternatywą dla klasycznych typów nasadzeń? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, który przygotowaliśmy w sadzie doświadczalnym w Randwijk w Holandii.
Podczas naszej ostatniej wizyty w sadzie doświadczalnym w Randwijk w Holandii odwiedziliśmy kwaterę, gdzie testuje się różne metody prowadzenia drzew. Jednym z głównych przedmiotów badań jest wydajność nowych metod prowadzenia sadu w stosunku do tradycyjnych.
Chodzi przede wszystkim o różnice nowoczesnych rozwiązań w porównaniu do tradycyjnych, jednoprzewodnikowych drzewek na podkładce M9. Doświadczenia mają również na celu określenie czy któraś z nowych metod może być realną alternatywą dla obecnego standardu nasadzeń. W tym miejscu można pokusić się pytanie czy drzewka w typie bibaum i guyot zdobędą kiedyś popularność w skali europejskiej?
Zdaniem badaczy w przyszłości realną alternatywą mogą być sady z drzewek w typie guyot. Chociaż założenie takiego sadu jest droższe od obecnego standardu na M9 to niesie ze sobą szereg korzyści. Obok wysokiego plonowania, równie wysoka jest również jakość owoców. Ponadto sama jakość jest bardzo wyrównana. Dostęp do drzewek jest łatwiejszy, przez co zbiór jest szybszy. Rzędy mogą być sadzone nawet w szerokości 2,70 metra od siebie, co zwiększa wydajność z hektara. Wynika to z objętości drzewek, które mają maksymalnie 40 centymetrów szerokości.
Nowe sposoby prowadzenia drzew mają także swoje wady. W wielu przypadkach konieczna może okazać się wymiana maszyn do węższych nasadzeń. Barierą mogą się również okazać ceny takich drzewek. Pomimo tego, że na każdym hektarze wsadzimy ich mniej to koszt materiału szkółkarskiego w typie guyot przewyższa koszt drzewek na M9. Więcej w materiale video.
Nie mam pewności co do eksperymentów tego typu. To coś nienaturalnego dla gatunku co może okazać się zgubne. Przecież drzewo jabłoniowe to nie winorośl. Po co zmieniać na siłę nature. Mam czasami wrażenie, że świat idzie w złym kierunku.
Już jak ktoś lubi kombinować, to można zrobić styl ” Mikado”, prostszy a to samo
Posadzi się bez względu na koszty bo sąsiad jeszcze nie ma i zzielenieje z zazdrości.
Dodatkowo jest za mało jabłek i niska cena.tylko wzrost wydajności z ha lub zwiększenie liczby ha sprawi,że wyjdziemy na swoje