Sadzisz drzewka? Przypominamy o kilku ważnych zasadach

sadzenie drzewek

W wielu gospodarstwach trwa sadzenie drzewek. Po nieco lepszym sezonie w sadownictwie, nowych kwater powstaje nieco więcej niż w ostatnich sezonach. Przypominamy kilka kwestii dotyczących zakładania nowych kwater.

Uregulowanie pH i nawożenie

Mówiąc o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pod nowe nasadzenia w pierwszej kolejności mamy na myśli nawożenie. Po pobraniu prób i przeprowadzeniu analizy gleby, należy uzupełnić brakujące składniki pokarmowe. Kluczowe jest uregulowanie pH oraz dostarczenie fosforu, który odgrywa ważną rolę w rozwoju systemu korzeniowego. Jego niedobór może prowadzić do słabszego ukorzenienia się drzewek, co odbije się negatywnie w początkowej fazie wzrostu. Warto pamiętać, że nawożenie fosforem może również pośrednio ograniczyć problemy związane w chorobą replantacyjną.

Napowietrzenie gleby

Drugim krokiem jest uprawka mechaniczna. Kluczowe jest odpowiednie napowietrzenie gleby. Jeśli na naszej kwaterze wcześniej rósł sad lub jest to pole po uprawach rolniczych, najważniejszym krokiem jest przeprowadzenie głęboszowania. Często zdarza się, że gleba na głębokości 20 cm nigdy nie była wzruszana, szczególnie w uprawach rolniczych i warzywniczych. Natomiast w kwaterach po sadzie przez lata używaliśmy ciężkich maszyn, które ubijały glebę. Dlatego właśnie wzruszenie gleby za pomocą głębosza jest kluczowe. Napowietrzymy glebę, co będzie wspierało rozwój systemu korzeniowego. Poza tym, w przypadku silnych opadów woda będzie szybciej wsiąkać, nie tworząc zastoisk wodnych.

reklama
PREVAM
reklama

Jeśli chodzi o wyrównanie powierzchni bardzo skuteczne jest zastosowanie brony aktywnej. Wykorzystanie jej zrówna kwaterę, rozbije bryły i ugniecie glebę za pomocą wału Packera. To ułatwia późniejsze rozmierzanie i wytyczanie rzędów.

Według mnie warto wspomnieć o mechanicznych szpadlach, które zyskują na popularności. Te narzędzia doskonale spulchniają glebę na dużą głębokość, nie obracając jej, lecz rozluźniając i napowietrzając. Dzięki temu sadzenie staje się łatwiejsze.

reklama
Baner PORS2025

Jaką metodę sadzenia wybrać?

Samo sadzenie drzewek to szeroki temat i każdy sadownik ma swoją opinię. W przypadku jabłoni można to robić zarówno przy użyciu sadzarek i innych urządzeń, jak i oczywiście ręcznie. Jednak przy sadzeniu grusz warto zastosować świder lub frez. Zauważyłem, że wywiercenie szerokich otworów lub „rynny”, pozytywnie wpływa na ukorzenienie się drzewek, a tym samym na ich lepszy wzrost. Na rynku jest wiele rozwiązań służących do sadzenia, ale zauważyłem, że jeżeli nasze narzędzie nie robi zbyt dużych otworów wzruszając odpowiednio glebę, drzewa mają później zdecydowanie słabszy wigor i rosną słabiej. Dlatego, aby zapewnić odpowiedni wzrost drzewek grusz, lepiej zastosujmy frez, który stworzy rynnę. Jeśli nie mamy frezu, można użyć większych narzędzi, na przykład szpadli mechanicznych.

Znam sadowników, którzy pomimo wykorzystania świdra czy frezu, ręcznie tworzą jeszcze większe otwory. Wówczas drzewka zdecydowanie lepiej się przyjmują. Ujmę to bardzo obrazowo – im większy otwór wykopiemy, tym lepiej drzewko będzie rosło. Spulchniona i napowietrzona gleba wokół korzeni sprzyja wzrostowi. Najgorzej rosną drzewka sadzone przy użyciu małych szparowników czy sadzarek – potrzebują więcej czasu na adaptację. Poza tym, gdy otwór jest mały, a zaraz obok korzeni będzie zbita, niewzruszona gleba, nie będziemy w stanie dobrze obsypać korzeni. Start drzewek będzie wtedy dużo gorszy niż w przypadku użycia narzędzi o większej średnicy, jak frez czy świder.

Moczenie drzewek i dostarczenie materii organicznej

Idąc dalej, przed sadzeniem moczymy drzewka przez co najmniej 24 godziny w wodzie lub wodzie z preparatami humusowymi. Celem jest poprawa startu naszych drzewek.

Jeśli chodzi o wprowadzenie materii organicznej, jest to konieczność, szczególnie jeśli obawiamy się choroby replantacyjnej. Niezależnie czy jest to podłoże popieczarkowe, obornik czy preparaty humusowe, które są dostępne na rynku – powinniśmy wybrać któreś z rozwiązań. Wszelka materia organiczna, którą wprowadzimy, zdecydowanie poprawia wzrost, wigor i późniejszy rozwój drzew w sadzie. Jednak musimy przestrzegać pewnych zasad, aby nie przysporzyć sobie kłopotów.

Jeżeli chcemy podać podłoże pieczarkowe i od razu potem sadzić drzewka, lepiej używać przekompostowanego podłoża. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia systemu korzeniowego. Najlepiej byłoby rozrzucić podłoże pieczarkowe i posadzić drzewka za miesiąc, półtora czy dwa miesiące. Oczywiście, objętościowo stracimy, ale jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o produkty humusowe, rozsypujemy je lub rozlewamy bezpośrednio przed sadzeniem.

Podlewanie drzewek po posadzeniu

Po posadzeniu drzewek niektórzy od razu je podlewają, inni z kolei rezygnują, myśląc, że wystarczy sam deszcz (o ile taki jest zapowiadany). Jednakże podlewanie jest niezbędne – potrzebna jest duża ilość wody, najlepiej z beczki o pojemności dwóch lub trzech tysięcy litrów, aby dobrze nawodnić system korzeniowy. Woda sprawia, że gleba „osiada”,  co również sprzyja lepszemu wzrostowi drzewek. Powinniśmy wyeliminować wolne przestrzenie z powietrzem, które nie będą sprzyjały dobremu startowi drzewek. Gdy po posadzeniu spadnie 40 milimetrów deszczu, dodatkowe podlewanie nie jest konieczne – taka ilość opadu jest wystarczająca. Nawet 25 milimetrów deszczu może być wystarczające. Natomiast opady rzędu 5-6 milimetrów to absolutnie zbyt mało. Powtórzę – najlepszym rozwiązaniem jest obfite podlanie drzewek wodą z beczki zaraz po posadzeniu. Drzewka sadzimy od rana do wieczora – najlepiej byłoby podlać drzewka jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Marcin Piesiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here