Boskoop średnio o połowę tańszy niż przed rokiem

boskoop

Listopad i grudzień to na rynkach hurtowych zazwyczaj (związane z okresem świątecznym) zwiększone zainteresowanie Boskoopem. Popyt ten jest również notowany ze strony marketów. Niestety w tym sezonie obserwujemy odwrotny trend. Średnie ceny kilograma w hurcie są o około 50% niższe niż przed rokiem.

W ubiegłym roku Boskoop trafił do sprzedaży już pod koniec sierpnia, w tym roku dopiero w drugim tygodniu września. W obu sezonach obserwujemy szybki spadek ceny po rozpoczęciu sprzedaży w pierwszych dwóch tygodniach. Następnie następuje stabilizacja, jednak oba sezony diametralnie się od siebie różnią poziomem cen.

W ubiegłym roku popyt i ceny Boskoopa zachowały się tak jak w minionych latach. Jak widzimy na wykresie od końca października do końca listopada cena rosła, a następnie utrzymywała się na średnim poziomie 3,75 zł za kilogram. Było to związane niezmiennie ze świętami Bożego Narodzenia, przed którymi popyt na jabłka kulinarne wyraźnie rośnie.

Średnia cena kilograma jabłek odmiany Boskoop. Dane: WRSRH w Broniszach. Opracowanie własne

Analizując wykres średnich cen w czasie, ubiegłorocznego trendu niestety nie widzimy. Na przełomie października i listopada ceny Boskoopa wyraźnie spadły i od tamtego czasu utrzymują się na dość stabilnym poziomie (średnio) 1,85 zł za kilogram. Dziś na rynkach hurtowych można sprzedać najwyższej jakości Boskoopa za maksymalnie 30 zł za skrzynkę (2,33 zł za kilogram). W ubiegłym sezonie było to dwa razy tyle, a najwyższe ceny sięgały w grudniu 60 zł za skrzynkę (4,00 zł/kg).

Obserwowany trend jest ciekawy i niepokojący. Trudno znaleźć jego jednoznaczną przyczynę. Po pierwsze podaż odmiany na rynku wzrosła w związku z wchodzeniem w owocowanie nowych nasadzeń. Z drugiej strony rośnie popyt ze strony konsumentów. W ciągu ostatnich lat zwiększają się zakupy odmian kulinarnych (przede wszystkim Boskoopa) ze strony marketów. Z związku z tym od kilku tygodni w cennikach grup producenckich to właśnie Boskoop jest obok Gali najdroższą odmianą. Istotne znacznie ma także tegoroczna sytuacja na rynku jabłek i niskie ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here