Otwarcie Przetwórni – Suszarni Owoców Grupy Producentów Rajpol

Grupa Producentów Owoców Rajpol, jeden z wiodących polskich producentów jabłek, uruchamia Przetwórnię – Suszarnię Owoców. To pierwsza tego typu inwestycja zrealizowana przez Grupę Producentów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przetwórnia – suszarnia owoców mieści się w okolicach Grójca nazywanych największym sadem Europy. W obiekcie liczącym ponad 6 tys. m² suszone są owoce zarówno dla marki Rajpol – Pola, jak również dla Klientów sieciowych pod markami własnymi. Produkty wytwarzane w przetwórni, jak chociażby płatki czy kostka z jabłka, są istotnym komponentem popularnych produktów spożywczych: musli, mieszanek, batonów. Produkty suszarni są wykorzystywane również jako surowiec w cukiernictwie. Wydajność suszarni to 5 tysięcy ton gotowego produktu rocznie. Produkcja jest przeznaczona zarówno na rynek krajowy, jak również na eksport.

Polska jest wiodącym w skali świata producentem jabłek. Jednym z kluczowych problemów sektora jest nadprodukcja tych owoców. Stąd Rajpol, będąc liderem na rynku świeżych owoców, inwestuje w przetwórstwo jako jedno z działań, mających na celu zagospodarowanie nadwyżki surowca. W perspektywie dwóch kolejnych lat Grupa Rajpol planuje uruchomienie kolejnych inwestycji w obszarze przetwórstwa owoców.

W sadach Grupy Rajpol na łącznym obszarze ok. 1800 ha produkujemy rocznie blisko 60 tys. ton jabłek. Nasi odbiorcy to głównie krajowe i europejskie sieci handlowe. Sprzedajemy nasze jabłka również na rynkach takich jak Indie, Kolumbia, Bliski Wschód czy Afryka. Nadal jednak istnieje potrzeba zagospodarowania nadwyżki rodzimych jabłek, stąd pomysł na otwarcie Przetwórni – Suszarni Owoców. Już jakiś czas temu zainwestowaliśmy w markę Pola, pod którą planujemy rozwinąć portfolio przekąsek na bazie owoców – mówi Hubert Woźniak, prezes Grupy Producentów Owoców Rajpol.

Dysponujemy parkiem maszynowym, na który składają się najnowocześniejsze rozwiązania czołowych producentów. Do suszenia wykorzystujemy włoską technologię Tecnofrutta. Do procesu suszenia owoce przygotowywane są za pomocą maszyn firmy ABL. Natomiast do pakowania używamy urządzeń firm Velteko i Ischida. Technologie światowych liderów uzupełniamy o rozwiązania polskich producentów i integratorów – Fenix i Nierdzewni. Naszym dużym atutem jest również kontrola nad całym procesem tworzenia suszonego owocu – od sadu po wysłany do Klienta gotowy produkt – mówi Marcin Woźniak, Zarządzający Przetwórnią Owoców Grupy Rajpol.

Inwestycja Grupy Rajpol to pierwszy tego typu projekt w tej części Europy.

Sadownictwo jest kluczową odnogą polskiego rolnictwa. Jesteśmy największym producentem jabłek w Europie oraz trzecim największym na świecie. Polskie jabłka coraz częściej widoczne są na półkach sklepowych poza granicami naszego kraju, a zainteresowanie importerów z różnych stron świata dynamicznie rośnie. Grupa Rajpol jest jednym z liderów grup producentów owoców w Polsce i wyróżnia się dbałością o jakość produktów, jak również innowacyjnością w zakresie upraw oraz infrastruktury. Przykładem tego jest przetwórnia – Suszarnia Owoców, która przyczyni się do zmniejszenia nadwyżki jabłek oraz da nam dobry jakościowy polski produkt – mówi Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Lidl Polska działa na krajowym rynku już od 22 lat. Na co dzień współpracuje z ponad 840 producentami z Polski, co przekłada się na pozytywny wpływ na krajową gospodarkę.

– W naszych sklepach Klientom oferujemy ok. 450 produktów z oznaczeniem „Produkt polski”. Jednym z celów naszej firmy jest wspieranie eksportu polskich wyrobów w ramach marek własnych Lidl. Ubiegły rok był pod względem eksportu rekordowy! Tylko w 2023 r. 301 polskich dostawców wyeksportowało swoje produkty w ramach marek własnych Lidl na 28 zagranicznych rynków, na których obecny jest Lidl. Wartość tego eksportu wyniosła ponad 6,45 mld zł. Natomiast w ciągu sześciu lat (2018-2023) eksport polskich produktów za pośrednictwem międzynarodowej sieci Lidl osiągnął wartość ponad 25 mld zł – ta wartość od lat stale rośnie. Naszym celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju polskiego biznesu, w tym kontekście polscy producenci warzyw i owoców są również bardzo ważni – Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektor CA Lidl Polska.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here