Sprzedaż gospodarstwa sadowniczego w całości jest niezwykle trudna

gospodarstwo

W sieci nie brakuje ogłoszeń o sprzedaży całych gospodarstw sadowniczych. Chętnych jest niewielu po pierwsze ze względu na sytuację rynkową, ale przede wszystkim niezwykle wąskiego grona odbiorców tego typu ogłoszeń.

Co trzeba mieć, żeby kupić w pełni wyposażone gospodarstwo sadownicze? Należy posiadać wiedzę o produkcji, doświadczenie, kontakty handlowe, znać rynek i predyspozycje konsumentów. Trzeba chcieć produkować owoce w trudnych dla sadownictwa czasach oraz … posiadać kilka milionów złotych. Takich osób bez wątpienia jest obecnie w branży bardzo mało.

Ogłoszenia sprzedaży całych gospodarstw sadowniczych zawierają najczęściej długi spis nieruchomości i ruchomości. Dom, chłodnie, garaże, auta, ciągniki, wózki widłowe, działki, odmiany, wiek sadów i tak dalej. Niezależnie od sytuacji rynkowej trudno sprzedać całe „kompletne” gospodarstwo. Jak wspomnieliśmy grupa docelowych kupujących jest niezwykle mała. Ponadto młodzi sadownicy, jeśli chcą kontynuować produkcję sadowniczą to zazwyczaj zostają w rodzinnych gospodarstwach.

Z drugiej strony skuteczniejszym modelem sprzedaży takiego gospodarstwa wydaje się być sprzedaż wszystkich jego składowych osobno. Bez wątpienia sprzedający szybciej znajdziemy nabywców na pojedyncze działki, ciągniki, maszyny czy budynki. Bez wątpienia najistotniejszą kwestią są tutaj pieniądze. Całe gospodarstwa kosztują najczęściej od 1 do 3 milionów złotych i więcej. Niewielu sadowników dysponuje takimi kwotami w gotówce.

Oddzielna sprzedaż nieruchomości również wydaje się lepszym pomysłem. Zdecydowanie szybciej znajdziemy kupca chłodni niż młodego sadownika chętnego do osiedlenia się w nowym miejscu i produkowania jabłek. Dobry popyt na rynku nieruchomości i migracja mieszkańców miast na wieś to z kolei argument za oddzielną sprzedażą domu, który wchodzi w skład sprzedawanego gospodarstwa. Taka strategia sprzedaży bez wątpienia będzie bardziej skomplikowana i czasochłonna. Równocześnie może okazać się szybsza i skuteczniejsza.

Wielu sadowników jest zdania, że podobnych ofert będzie przybywać. Możliwe, że podobnie, jak w ostatnich latach na Zachodzie większe gospodarstwa będą wchłaniały te mniejsze. Pytanie, czy przy obecnej koniunkturze na rynku szybko znajdą się chętni…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here