Zebraliśmy o 20% więcej śliwek, ale ceny skupu były aż o 45% niższe

węgierka

Co prawda krajowe śliwki jeszcze są w obrocie i znajdziemy je na półkach marketów, niemniej możemy podsumowywać ten nieudany sezon i porównać go do roku 2021. Ostanie wzrosty cen skupu nijak mają się do sierpniowego i wrześniowego handlu.

Przejeżdżając przez zagłębia sadownicze można dziś spotkać sady śliwowe, z których owoce nie zostały zebrane. To efekt bardzo niskich cen skupu, które nie przystawały do kosztów produkcji. Nierzadko problematyczna lub ograniczona była sprzedaż owoców. Sadownicy zwracają uwagę na stałą dostępność owoców z importu. Zestawienie gnijących śliwek w kraju z importowanymi owocami na półkach marketów rodzi skrajnie negatywne emocje.

Ubiegłoroczne ceny satysfakcjonowały sadowników. Przebieg sezonu 2021 był argumentowany przymrozkami, a więc i niższymi plonami w Szydłowskim zagłębiu produkcji śliwek. Według GUS-u ubiegłoroczne zbiory wyniosły finalnie 110 000 ton. W tym roku prognozy mówią o 132 000 ton. Zostawmy na chwilę dyskusję, czy rzeczywiście są to dokładne szacunki i przyjmijmy, że tegoroczne niższe ceny wynikają wprost z podaży.

Ponieważ, jeśli spojrzymy na liczby to okazuje się, że plonowanie rok do roku wzrosło o 20% , a średnia cena skupu spadła aż o 45%. To porównanie udowadnia, jak bardzo zdestabilizowany jest polski rynek owoców. Dopiero pełne dane o tegorocznym imporcie dadzą lepszy obraz tego, w jakim stopniu przyczynił się on do załamania na rynku.

Trudności tego sezonu najlepiej obrazuje wykres, który porównuje ceny skupu w 2021 i 2022 roku. Jak widzimy rok temu „dołek” notowaliśmy wyłącznie w szczycie dostaw Cacanskiej Lepoticy. Odbicie miało miejsce w połowie sierpnia. (Na koniec sezonu) od pierwszych dni października grupy płaciły maksymalnie nawet 3,05 zł/kg.

W kończącym się sezonie pomimo wyższych kosztów produkcji już wyjściowe ceny były o 20 – 30 groszy niższe niż rok temu. Mowa tu o początku sierpnia. Przez wiele dni obowiązywała stawka 1,20 a następnie 1,00 zł/kg. Dopiero w pod koniec września ceny nieco wzrosły do 1,20 zł/kg. Obecnie maksymalna stawka za ciemne odmiany śliwek powyżej 35 milimetrów to 1,40 zł/kg.

 

ceny śliwek

Dane własne. Opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here