Inwazja polskich jabłek we Francji?

Nadprodukcja jabłek i rekordowy eksport na Ukrainie

Prezydent Francuskiego Zrzeszenia Producentów Jabłek i Gruszek (ANPP) Daniel Sauvaitre straszy francuskich sadowników i rolników „inwazją” tanich polskich jabłek. Z tak niskimi cenami francuscy sadownicy nie mają szans konkurować W okresie od sierpnia 2018 do lutego 2019 do Francji (według danych celnych) zaimportowano z Polski 14 000 ton jabłek – ponad 10 razy więcej niż rok wcześniej. Francuzi podkreślają że do Francji docierają owoce w cenie od 0,18 do 0,5 Euro przy ilościach całosamochodowych. Jeden z dyrektorów ANPP przypomina o rekordowych polskich zbiorach i problemach związanych rosyjskiem embargiem i agresywnej walce Polaków o nowe rynki.

Według Josselin Saint-Raymond polscy sadownicy mają olbrzymią przewagę ze względu na niższe o 75% niż we Francji koszty pracy. Podkreśla też że w Polsce dużo mniejszy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo produkcji sadowniczej – szczególnie w zakresie stosowania pestycydów i nawozów. Według niej jabłka sprowadzane do Francji mają wiele „defektów w etykietach i oznaczeniach” co ma ułatwiać zmianę kraju pochodzenia z Polski na Francję. Przypomina że podobna sytuacja miała w tym sezonie miejsce z włoskim kiwi – które to w ilości 15 000 ton też nagle zostało owocem wyprodukowanym we Francji. Ubolewa też że bardzo duża liczba lokalnych importerów i hurtowników jest zainteresowana tego typu działaniami w nadziei na szybkie zyski. Całość artykułu ma bardzo alarmistyczny i krytyczny w stosunku do polskich owoców wydźwięk! Według ANPP konkurujemy tylko ceną a nie jakością i bezpiecznym profilem produktów. Taka wiadomość poszła w świat – bo artykuł przedrukował natychmiast jeden z największych światowych portali branżowych.

Jesteśmy bardzo ciekawi czy Francuzi podejmą jakieś konkretne działania bo podobnie jak i polscy sadownicy również oni produkują i handlują w ramach Unijnego otwartego rynku.

Czy to nie ta sytuacja że nasze organizacje branżowe i Ministerstwo powinny zareagować w obronie dobrego imienia polskich producentów owoców?

Za:  agriculture-environnemet.fr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here