Skup malin 2024 – czy rynek szybko zweryfikuje propozycje skupu po 5,00 zł/kg?

skup malin

Zbiory malin będą znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Zdecydowanie będą również trwały krócej… Plantatorzy oczekują cen zdecydowanie wyższych niż 5,00 czy 6,00 zł/kg.

Przedsezonowe „przepychanki” cenowe

– Wyjściowe ceny skupu malin na poziomie 5,00 czy 6,00 zł/kg naprawdę trudno spokojnie skomentować. Mając na uwadze tegoroczne plony, ekstremalne zjawiska pogodowe i sytuację międzynarodową, my jako plantatorzy musimy oczekiwać wyższych stawek – mówi nam Krzysztof Chmiel, plantator z okolic Kraśnika, który organizował także kilka rolniczych protestów w tym roku.

Na krytyczne komentarze ze strony plantatorów kupujący odpowiadają, że cena skupu najprawdopodobniej będzie rosła wraz w kolejnych dniach. Nie do końca wierzą w to producenci, którzy twierdzą, że zanim cena dojdzie do 9,00 zł/kg to zbiory malin letnich zakończą się…

Nasz rozmówca jest świadomy, że co roku przed sezonem jesteśmy świadkami swego rodzaju „gry”. Przetwórcy chcą kupić surowiec jak najtaniej i używają różnych argumentów. W tym sezonie są to duże, niesprzedane zapasy mrożonek z 2023 roku. Poprzednie zdanie jest od jakiegoś czasu aktywnie rozpowszechniane wśród plantatorów.

Zbiory malin tak samo szybkie, jak zbiory truskawek?

Część plantatorów rozpoczyna zbiory już dziś. Jednak większe ilości owoców trafią na punkty skupu pod koniec tygodnia. Sadownicy z okolic Kraśnika są przekonani, że zbiory odmian letnich zakończą się bardzo szybko, tak jak w przypadku truskawek. W przypadku plantacji o niższym standardzie końcem sezonu będzie koniec czerwca.

– Mroźnie w Serbii są w stanie płacić ponad 9,00 zł/kg, więc bez problemu polskie zakłady mogą zapłacić tyle samo. Przetwórcy funkcjonują przecież na wspólnym rynku globalnym, a wiemy, że wzrosły popyt i ceny mrożonych malin – kontynuuje nasz rozmówca.

Inni są spokojni. Spotkamy się także z opiniami, że mimo wszystko rynek błyskawicznie zweryfikuje sytuację. Przetwórcy są świadomi niższych plonów w Serbii i na Ukrainie. Małe dostawy do mroźni mają już po kilku dniach zweryfikować pierwsze propozycje na poziomie 5,00 – 6,00 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here