Handel za wagę w skrzyni – pierwsze oferty kupna Idareda

Idared

Sprzedaż za wagę w skrzyni w ostatnich latach jest coraz popularniejsza. Takiej metodzie handlu towarzyszy tradycyjnie wiele dyskusji. W najbliższych dniach niektórzy sadownicy planują rozpoczęcie zbiorów Idareda. W związku z tym pojawiają się pierwsze oferty kupna Idareda za wagę w skrzyni. Jak kształtują się oferty kupna pozostałych odmian?

Niemal wszyscy sadownicy zwracają uwagę na niskie ceny jabłek deserowych tegorocznej jesieni. Oferty kupna za wagę w skrzyni zawsze były i będą nieco tańsze od ofert kupna na sortowanie (co nie oznacza, że mniej opłacalne). W tym momencie kupują osoby, którzy zajmują się handlem i oczekują, że kupione jesienią jabłka sprzedadzą zimą i na wiosnę z zyskiem. Kupują sadownicy, którzy dysponują wolną infrastrukturą chłodniczą. Kupują także grupy producenckie, również z przeznaczeniem na długie przechowanie.

W przypadku Idareda oferowane ceny są porównywalne do ubiegłorocznych. Niemal wszystkie oferty w tym momencie wynoszą 1,00 zł za kilogram. Pojawiają się także oferty 0,90 zła za kilogram. W przypadku Najdareda najwyższej jakości z szeregiem wymagań jakościowych, kupujący oferują maksymalnie 1,10 zł za kilogram. Z drugiej strony sadownicy oczekują najczęściej 1,20 – 1,50 zł za kilogram.

Jeśli przyjrzymy się cenom zakupu z ostatnich trzech tygodni, to zaobserwujemy niezwykle wąski przedział cenowy. Zarówno Szampion, Ligol, Red Jonaprince, Jonagored i inne były sprzedawane od 1,00 do maksymalnie 1,30 zł za każdy kilogram jabłek w skrzyniopalecie. Obecnie najwyższe oferty dotyczą Gali i sportów Red Delicious’a. W tym wypadku sadownicy otrzymają maksymalnie 1,40 – 1,60 zł za kilogram.

Niskie oferty wynikają w pierwszej kolejności z odwiecznej zasady w handlu – kupić jak najtaniej. Ponadto kupujący obawiają się, że jabłka będą się w tym sezonie bardzo słabo przechowywały. Niskie ceny są w pewnym sensie zabezpieczeniem na poczet większego odsetka odsortowanych jabłek przemysłowych zimą i wiosną.

Uogólniając, tej jesieni można zauważyć bardzo dobry popyt ze strony potencjalnych kupujących na kupno jabłek na przechowanie. Wielu jest zdania, że jabłko wiosną będzie drogie. W tym upatrują szanse zarobku. Potwierdzają to liczby – prognozy zbiorów w Unii Europejskiej oraz obserwowany, dobry popyt na jabłka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here