900% więcej rok do roku. Za zyski zapłacili rolnicy

nawozy azotowe

Dane z raportów kwartalnych państwowych spółek nie pozostawiają wątpliwości. Zyski są rekordowe i większe od ubiegłorocznych. Na przykład zysk grupy Azoty w pierwszym kwartale 2022 wzrósł niemal 10 krotnie (rok do roku).

Chociaż większość rolników, w tym sadowników korzysta z usług i produktów większości spółek w zestawieniu, to skupimy się na koncernach paliwowych i Grupie Azoty. Punktem wyjścia do rozważań o zyskach kwartalnych największego producenta nawozów niech będzie nowy, obowiązujący od wczoraj cennik nawozów. Stawki za nawozy wieloskładnikowe w porównaniu z ostatnim cennikiem wzrosły o około 200 złotych na tonie. Na przykład popularna POLIFOSKA 6, kosztuje już nieco ponad 4000 złotych za tonę.

Grupa Azoty zanotowała w pierwszym kwartale zysk netto na poziomie 853 milionów złotych. Jednak najciekawsza informacją jest fakt, że w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku zysk ten wzrósł aż 900%! Zatem wzrost kosztów produkcji nawozów, który w wielu komunikatach miał ograniczać produkcję i zagrażać dostępności nawozów aż tak bardzo nie zaszkodził opisywanej spółce. Zysk został wypracowany dzięki rekordowym marżom, czyli sfinansowany z kieszeni rolników.

W niezwykle korzystnej sytuacji finansowej są także krajowe koncerny paliwowe. PKN Orlen w pierwszym kwartale tego roku wypracował zysk na poziomie 2,84 miliarda złotych (+52% rok do roku). Z kolei Lotos 1,21 miliarda złotych (+244% rok do roku). Ze strony wspomnianych spółek nie raz byliśmy informowani o rosnących cenach ropy, z których mają wynikać wysokie ceny na stacjach paliw. Nie jest to prawdą. Rekordowe zyski zostały wygenerowane dzięki rekordowym marżom na przerobie ropy naftowej.

Aby uzmysłowić sobie skąd biorą się te gigantyczne zyski, należy poniższe dane pomnożyć przez efekt skali. Otóż zarobek Orlenu na przerobie jednej tony ropy naftowej w pierwszym kwartale 2021 wyniósł 108 dolarów (462 zł), w pierwszym kwartale tego roku 187 dolarów (801 zł). Jeśli chodzi o olej napędowy to marża wzrosła z 32 dolarów (137 zł) do 148 dolarów (634 zł) w tym roku.

 

zyski spółek

źródło: businessinsider.com.pl / parkiet.pl

34 KOMENTARZE

 1. No i co morony???myśleliście że państwowe firmy bez marzy wam sprzedadzą????dziurę w budżecie czymś trzeba zasypać.dywidenda z tych firm na to pójdzie

  • A jesienią prywatne zakłady przetwórcze przemysłu co z ludźmi zrobiły ? Jak przemysł będzie po 7 gr co roku to się obudzisz. I będziesz chciał pomoc państwa. Państwowego. A nie prywatnego.

   • To państwo i partia rządząca niech się odstosunkuja od gospodarki bo nie maja o niej pojęcia.
    To ekonomiczni idioci i kreatywna księgowość.tak to można podsumować

    • To może cała ta łunia, niech też się odsuperuje i nie rządzi komu dać a komu nie. Jak bierze składkę od wszystkich polskich podatników. A daje posłusznym idiotom.

     • Na razie ta cała łunia więcej daje niż bierze.kazdy grosz dany geniuszom z piss to stracony grosz

     • Nooo.. nawalą więcej.!!. Tylko każą trybunałowi odebrać 2 x tyle. Bo trybunał to kolesie lewaków, z komisji. Na polowania razem jeżdżą. A ciebie zmanipulowali w tvn samymi sukcesami uni z polskich składek.

 2. A pierdolenie że nowozy drogie przez drogi gaz i teraz coś rzucą rolników na nawozy i będzie sianie propagandy jakie oni są wspaniałe bo dają

 3. PiS poprzez wysokie marże w państwowych spółkach ściąga kolejny podatek. Nam wciskają, że podwyżki to wina UE, wojny, Putina, Tuska…

 4. To kup tam gdzie taniej np za granicą. Będzie nie pisowska cena. A może jeszcze komuś odsprzedasz. Tak jak włoski Kaptan całymi busami wozili kiedyś.

 5. Dlaczego jeszcze nikt nie odstrzelił tych FACHOFCOW od miski ryżu i całej tej bandy? Przecież oni nie mają żadnych pieniędzy a rozdają na lewo i prawo, dają wam wasze własne pieniądze które od was ściągają w postaci podatków, marż, vatów, akcyz itd to jest chore.

 6. Pieniędzy to nie było za Tuska. A podatki takie same. Pieniądze gineły, w vacie i przekrętach, 40 agerach i innych cudach. Tylko nikt grosza nie widział. Ci nie likwidują gospodarki pomocą w trudnych chwilach. Pomogli przedsiębiorcą 250 mld tarczy . A tych tarcz było więcej dla innych grup społecznych. Za Tuska by była TYLKO likwidacja, albo komornik.
  Bezrobocie w złotych czasach mieli 11 %. A ci w potężnych kryzysach tylko 3-5 %. Bo nie wylali dziecka z kąpielą tylko pomagali.

 7. Tajk pomagali,że rozpętali inflację największą od 20 lat i nikogo nie uratowali.przu okazji ukradli podczas wyborów kopertowych i zakupów respiratorow i maseczek bez atestu,budując elektrownie w Ostrołęce itp
  Cały sukces piss to propaganda w kurwizji.ciemnota łyka jak pelikany pissowska propagandę i powtarza te sukcesy na forum publiywywolujac salwy śmiechu.

  Ten sukces jest na kredyt a już Grecja pokazała jak wyglądają rządy na kredycie.zawsze kończy się to obniżka socjalu,emerytur i wzrostem podatków .

  Za rudego zadłużenie per capita 20 tys za kaczora 40 tys i rośnie.72% budżetu za kaczora jest poza kontrolą sejmu to ewenement na skalę europejską.

  To nie może się udać.jatastrofa nadchodzi bo nie moznacaly czas rolować długu.koszty obsługi długu w tym roku wzrosły o 20 miliardów.
  Lądowanie będzie twarde i bolesne

 8. Całe szczęście że walą kary bo inaczej byśmy już mieli drugie Węgry i autorytarne rządy homoprezesa.
  Na szczęście unia jest mądrzejsza niż polskie społeczeństwo i totalitarne zapędy duce z Żoliborza szybko są kasowane

 9. Rudy bez pandemii i wojny zwijał i handlował polską gospodarkę. Jak by dziś rządził to nic polskiego by nie było, a ten rzekomy dług jeszcze większy. Te bajki o długu tylko lewicowo liberalne pelikany połykają aż 6 lat. Każdy wie że jak by tak było to już po 1 roku by była katastrofa. Wysokie PKB was nie interesuje. Tylko lewackie bzdury. Wymysły.

 10. Nie interesuje bo niska baza przez zamknięta gospodarkę jest.stad PKB jest teoretycznie wysokie a gospodarka się zwiaja fachowcy.
  Ten rząd tak zadłużył Polskę że nasze prawnuki nie obsłużą odsetek od tego długu geniuszu.
  20 mld więcej w tym roku na obsługę długu.
  A żyd Rostowski nie robił takiej kreatywnej księgowości jak robią pisiory.

  Te bzdety o sukcesach gospodarczych tylko w kurwizji widzisz i powielacz bezkrytycznie.kazfe niezależny ekonomista wie co się dzieje i dlaczego.
  Ta sytuacja w duzej mierze to wina piss i ich nieudolnej polityki.

 11. Pissowski moronie …POLSKIE FIRMY PRODUKUJACE NAWOZY I PALIWA NITUJA REKORDOWE ZYSKI I LUPIA POLSKICH OBYWATELI…CO powiesz na ten temat??!muszą ratować dziurę w budżecie,która będzie ponad70 miliardów…ale debila się cieszą bo daja ..a zachwile benzyna po10 PLN….za rudego nawet tak nie było a podobno kradli ile wlezie

  • Co powiem? Że obaj piszecie bzdury, 6 lat to samo. Chcecie wmówić bzdury i żeby złodzieje rządzili. Tymczasem sztuka jest być bombardowanym kryzysem wojny, cen ropy, gazu, pandemii robić masę inwestycji, Płot na granicy, przekop mierzei wiślanej żeby Putin nie zamknoł ruchu. Jesteście tak zepsuci i macie posrane mózgi tymi długami że się żygać chce.
   Jakoś na te inwestycje co państwo wam nawaliło przez unijne ręce, jakoś nie interesuje że państwo będzie miało dług. To trza być popier…m żeby za to był dług, a za tamto nie.
   Zrobili z was faszystów tvn u. I pachołków Niemiec. Jeszcze trochę a będziecie jak Jaruzelski za komuną . Z wypatroszonymi mózgami na postrzeganie dobra. Obyście nigdy nie byli u władzy. I nie będziecie. Za dużo złodziei i Niemców macie.

   • Zapomniałeś dodać o elektrowni w Ostrołęce i megalotnisku….hehe…
    Bo tu chodzi o to by budować a nie zbudować…a przy okazji setki posadek i miliony wyprowadzone na prywatne konta…tylko pissowdkiej imbecyle ekonomiczne nie widzą szamba,które obecna władza zgotowała następnym pokoleniom…bida z nędzą nadchodzą

  • Nieudolność rządów za Tuska tlumaczy się długami pisu. Tylko że z tej nieudolnosci i kłamstw opozycji PIS jaet przy władzy.

   • Jest przy władzy bo kupują zidiociałym elektorat za ich własne pieniądze… będzie druga Grecja…nie czy tylko kiedy…
    Cięcie socjalu,emerytur,plac w budżetówce i podwyżka podatków bo tak kończy się dobrobyt na kredyt…każda władza kiedyś się kończy…ta też się skończy…oby szybko …choć następcy nie posprzątają szamba jakie homoprezes i spółka narobili przez 7 lat

 12. Bogaty sadownik też miał długi, a teraz zyski.
  Ważne żeby dobrze gospodarzyć, a dla wszystkich starczy. Za tamtych źle gospodarowali pieniędzmi i dla tego na nic nie mieli. Ci pomogli tarczami wielu grupom społecznym, uratując przed upadkiem połowy firm, a teraz mają zyski z podatków. Pomyśl trochę. A nie to ci nakładą w tvn która kłamała nie raz, a ty we wszystko im uwierzysz.

 13. Nikomu nie pomogli tylko zadluzyli państwo…produkcja spada…indeks pmi 48 punktów z 52…za pożyczone każdy może gospodarzyć jeśli więc ,że nie będzie tego spłacać ..pomysł trochę.oflafanie kurwizji nie zwalnia z samodzielnego myślenia

  • Taaaa… Spadaaa… Bzdury piszesz że nikt kto ma klawiaturę w to nie uwieży. Zapamiętaj sobie nieuku że jak spada to bezrobocie rośnie. A tym czasem nigdy ono nie było takie jak za czasów Tuskowych. Wtedy to może spadało, bo ok 11 % było. Pomimo braku takich kryzysów miedzynarodowych jak obecnie. Rozumiem że jak wtedy było 11 % to jak by teraz rządzili w 20 by się nie zamkło. Wiem że dla wielu bezrobocie jest wybawieniem, ale żaden rząd nie chce w ten sposób budować dobrobyt.

 14. Tak …produkcja spada pissowski politruku.firmy już nie kupują na zapas siadły zamówienia z zachodu…poczytaj biznesowe portale a nie tvpiss to zobaczysz prawdę…kryzys nadchodzi i wskaźniki wyraźnie to pokazują….
  A te bzdety o rosnącym PKB i luce VAT to możesz pissowski dzieciom opowiadać na dobranoc…

  PKB ma niską bazę po poprzednim roku więc wzrost musi być wysoki.po wtóre do PKB wlicza się szara strefę to można sobie wpisać co się chce…
  A słynna luka vatowska co to piss skończył karuzele vatowskie to nic innego jak roznica między prognozowanymi a realnymi wpływami z VAT….prognozę można tak ustawić że będzie równa wpływom i huurrraaa zlikwidowaliśmy mafię vatowskie:)))na papierze….i tak wygląda cała polityka piss i propaganda,w którą wierzę takie gamonie jak ty

  • Kto był gamoniem to ludzie sami pokazali w wyborach. Sztab ludzi opozycji pracuje nad powielaniem głupot i zamazywaniem sukcesów tej władzy. Kopaczowa zatrudniła 50 troli a docelowo miało być ich 100 . Wcale tego nie kryła w wywiadzie dla jednej z gazet. Jest to w sieci. Łatwo znaleźć.
   Co jeszcze wymyślą, jakie sztuczki, żeby przybyło opozycyjnych pachołków ? Śmieszne sztuczki. I tak nic nie dały kłamstwa tych troli. Bo to kłamstwa na zamówienie za kasę. Nawet nie dorobili się żadnego opozycyjnego programu, tylko antypis i szczucie na ludzi, co widać było na przemówieniu prezydenta w Pucku. Ta lewicowo liberalna bojówka zachowywała się jak świnie w końcu. Kwiczały wulgaryzmami bo nie mają nic do zaoferowania ludziom. Tylko wulgaryzmy. Z więzienia jak przestępcy, bez kultury. Zwierzęta.

 15. Piss swój sztab powielania glupotvma na Woronicza w kurwizji.nikt nie ogłupia większej masy ciemnoty niż święty Jacek Kurski co to śluby w bazylice brał.

 16. Wiecie co mnie śmieszy ? Że ta jedynka jest jedyną telewizją za pisem i kilkadziesiąt innych antyrządowych nie może przebić się z antypisem na argumenty. 🌝
  Może zasługuje na Nobla??🌝

 17. Żelazny elektorat piss…wykształcenie podstawowe i zasadnicze,mieszkaniec wsi lub miasteczka,z niskimi dochodami +emeryci i moher….im wystarcza sukcesy piss w kurwizji …piss dba tylko o tych ludzi a reszta ma na nich pracowac

  • Twój elektorat wykształcony a głupi. Lewica złożyła w uni projekt o zakazanie chodowli zwierząt na ubój. Mięso ma być z laboratorium. To wykształceni tego chcą, i cofnąć się gorzej jak do epoki kamienia łupanego. Jak w Indiach , krowa jest świętą. Liberałowie nie różnią się od tej lewicy. Ich GŁUPOTA nie jest większa jak u analfabetów.

  • A skoro mowa o żywności z laboratorium to sklepowa wódka cytrynówka to nawet nie stała koło cytryny. Chemia jest cytryną.

 18. Twój wykształcony po 8 klasach elektorat nie rozumie skąd inflacja i drożyzna …z kurwizji wie,że to wina Tuska:)))) katastrofa jest blisko

 19. Po tym jak nazywasz Polską telewizję, widać co sobą reprezentujesz folkzdojczu. To jest najlepszą telewizja i ma najwyższą oglądalność. A twój poziom wulgarności jest z poziomu chlewni i burdelu.
  W rządzie mam wspaniałe wykształconych ludzi że do pięt im nie dorastasz. Poza tym twoj poziom wulgarność, nie ma miejsca w prawym i dobrym elektoracie pis . Nie ma tylu debili. I wygrywa.

 20. To zawsze była kurwizja i tuba propagandowa władzy.kazdej władzy.ale co teraz robią to przekracza ludzkie pojęcie.
  Dlatego nie oglądam tv od 25 lat.

  Tak.mamy w rządzie wspanialych ludzi.skazanych prawomocnym wyrokiem,kilku homoseksualistów, kretaczy co kupili tanie działki od biskupa.sama śmietanka.

  O elektoracie piss też GUS się wypowiada.statystyczny głosujący na piss ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze i mieszka na wsi lub w małym miasteczku a do tego dochodzą emerytowane mohery.

  W demokracji dwóch idiotów ma więcej do powiedzenia niż jeden profesor.i dlatego mamy co mamy.

  Wygrywa bo kupuję ludzi za ich własne pieniądze.partie licytacja kto da więcej by zdobyć władzę ale zapłacą za to zwykli ludzie a nie rząd.

  Druga Grecja się zbliża wielkimi krokami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here