Czy Idared może nas zaskoczyć po raz kolejny?

Idared

Dyskutując dziś o cenach jabłek można spotkać się z opinią, że późną wiosną i latem (gdy nie będzie już innych odmian) pozytywnie może nas zaskoczyć Idared…

– To naturalne, że sadownicy oczekują cen wyższych, niż te, które kupujący są w stanie zaproponować. Dziś dotyczy to przede wszystkim Goldena Deliciousa – mówi.  Jak wyjaśnia, wyższych stawek nie akceptują natomiast finalni odbiorcy. W związku z tym maksymalne ceny za wagę w skrzyni to obecnie 1,20 zł/kg, przy założeniu bardzo wysokiej jakości.

Równocześnie za wysokiej jakości Idareda można dziś otrzymać maksymalnie 1,00 zł za każdy kilogram jabłek w skrzyni. Zdaniem p. Dominika, bardzo prawdopodobny jest ubiegłoroczny scenariusz. – Późną wiosną i latem wcale nie wykluczam stawek za Idareda na poziomie 1,50 – 2,00 zł/kg – komentuje. Jednak równocześnie podkreśla, że cena ta (aktualnie) nie wynika i nie będzie wynikała z rosnącego popytu, lecz z mniejszej dostępności odmiany.

Jak wiemy, już jesienią rzesze sadowników decydowały się na zbiory kwater Idareda (ale też Ligola czy Glostera) z bezpośrednim przeznaczeniem do przetwórstwa. Kolejne kwatery były co prawda zrywane, jednak czekały na wyższe ceny jabłek przemysłowych na pakowniach. Także tej zimy, nierzadko zdarza się, że całe komory z Idaredem kierowane były do produkcji soków i koncentratów. Zatem z powyższych powodów wynikać będzie mniejsza dostępność odmiany latem w porównaniu z ubiegłymi sezonami.

4 KOMENTARZE

  1. Nazwą ładna ale dla mie smakowo nie do strawienia Ten gatunek powinien być jako podklad do innych szlachetniejszych smakowo jabłek

    • dokładnie…smakuje jak kartofel. Może faktycznie dobrze się przechowuje, dobre do przetwórstwa ,ale jako jabłko deserowe to porażka. Nikt z moich znajomych go nie lubi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here