Golden Delicious i Red Delicious już passe?

Fot. 3. ‘Red Delicious’ mimo że jest w uprawie od końca XIX wieku, w Polsce jest nadal odmianą stosunkowo mało znaną

Podczas, gdy w Polsce nie milkną spory w temacie niskich cen jabłek, domniemywanych zmów  i nieopłacalności produkcji, Włosi działają. Już wiedzą, że nie mają szans konkurować z nami na poziomie standardowych odmian jabłek, dlatego koncentrują się na wyjściu z indywidualną ofertą. Rozwiązaniem mają odmiany klubowe, czyli mówiąc krótko wyróżnienie się na rynku.

Ostatnio rozpisywano się o programie wieloletnim, który ma polegać na stopniowej wymianie nasadzeń we włoskich sadach. Włosi będą skupiać się na wyjątkowych, innowacyjnych odmianach, stworzonych specjalnie pod gusta konsumentów. Karczowane maja być, ich zdaniem, już mało opłacalne w produkcji odmiany, takie jak… Golden Delicious, Red Delicious i Braeburn. Jak twierdzą, Gali nie trzeba usuwać, jednak nie ma potrzeby, aby przybywało również nasadzeń tej odmiany.

Kilka dni temu jedno z włoskich konsorcjów przedstawiło nową odmianę klubową, która do tej pory zajmuje jedynie 33 hektary –  Candine®, znak towarowy dla odmiany Regal’You® (skrzyżowanie Fuji i Ariane). Jabłko jest dwukolorowe, jednak nie żółto-zielono-czerwone, a różowo-czerowone. Wyróżnia się oczywiście słodyczą, wyjątkową jędrnością i długim okresem trwałości. W 2025 posadzonych ma być już 260 hektarów, z czego 60 poświęcone uprawie ekologicznej. Oczywiście, wyłączne prawa do produkcji tych jabłek ma jedna firma –  Apofruit.

Olbrzymia część sukcesu to z pewnością marketing, jednak trzeba przyznać, że w Polsce trudno znaleźć odmianę, która miałaby szansę zawojować rynki swoją wyjątkowością. A może ta wyjątkowość to tylko kwestia odpowiedniej reklamy? Swoją drogą niektórzy sądzą, że spore szanse miałby Ligol, jednak zdania są różne…

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here