Gotówka za jabłka po sortowaniu

Mniejsze stany magazynowe w naszych chłodniach i niezły popyt na polskie jabłka skutkują delikatnymi wzrostami cen zakupu jabłek deserowych.

Efektem tego jest „przerzucanie” się podmiotów skupujących o 5 czy 10 groszy. Jednak nadal zmorą dla sadowników są terminy płatności 40, 50, 60 a nawet 90 dni.

Naprzeciw oczekiwaniom sadowników wychodzą mniejsze, prywatne podmioty oferujące płatność gotówką tuż po sortowaniu jabłek. Co prawda cena jest o 10 czy 15 groszy niższa. Jednak gotówka w porównaniu z długimi terminami płatności to silny argument owych podmiotów. Spotyka się to z jednoznacznie dobrym odbiorem sadowników – dostawców.

Jednym z powodów wprowadzenia takiej opcji płatności w przypadku nowo powstałych firm jest właśnie ich krótki staż. Wielu sadowników miało do czynienia z nieuczciwymi pośrednikami. W związku z tym widoczny jest brak zaufania do nowo powstałych firm. Problem ten całkowicie rozwiązują gotówkowe płatności za jabłka. Czy z czasem więcej podmiotów będzie oferować gotówkę po sortowaniu?

Karol Pajewski

4 KOMENTARZE

  1. Dopuki sadowniki na wszystko pozwalaja będzie Mexyk w naszej branży. Nie oszukujmy się, większość sadownikow to partacze którzy nigdy nie powinni prowadzić sadu a co za tym idzie nie napędzał by branży przemysłowej od której jest cena wyjściowa exportu oraz cena jabłek detalicznych

  2. Drogi redaktorze Pajewski, Proszę odpowiedzieć mi do jakiej kwoty można płacić gotówką, aby było to zgodne z przepisami? Czy orientuje się Pan w tej materii bo widać brak elementarnej wiedzy. Z poważaniem Artur

    • Nie wiem. Niech nas pan oświeci. Nie znam się na księgowości i prawie podatkowym. Ale potrafię się do tego publicznie przyznać. Jednak jak pan wie, żyjemy w socjalizmie obudowanym głupimi przepisami. A socjalizm ma to do siebie, że przedsiębiorcy głupie przepisy obchodzą (patrz zakaz handlu w niedziele) Więc zapewniam, że te przepisy tez da się łatwo obejść 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności