Hiszpania: wzrost popytu i hurtowych cen jabłek

ceny jabłek w grupach producenckich

W ostatnim tygodniu ceny jabłek w Hiszpanii znacząco wzrosły. Zdaniem jednej z organizacji branżowych zapasy jabłek wyczerpią się znacznie wcześniej niż zazwyczaj. 

Hurtowe ceny jabłek znacząco wzrosły względem ubiegłego tygodnia. Nie bez znaczenia jest komunikacyjny i logistyczny paraliż kraju związany z niedawnymi śnieżycami. Hurtowe ceny jabłek wzrosły z powodu zwiększonego popytu. Golden Delicious zdrożał przez tydzień o 15 – 20%.

Katalońskie stowarzyszenie producentów owoców jest zdania, że krajowe zapasy jabłek wyczerpią się przed nowym sezonem. Już teraz widać wyraźny wzrost popytu pomimo miesiąca (stycznia) w którym w Hiszpanii sprzedaje się najmniej jabłek. Tradycyjnie największa sprzedaż to luty i marzec.

Sytuacja wynika w pierwszej kolejności z zebranych plonów. Jabłek w Hiszpanii zebrano w 2020 roku o 16% mniej niż w 2019. Jeśli natomiast spojrzymy na zapasy jabłek w katalońskich chłodniach, to na dzień pierwszego grudnia 2020 (według WAPA) są one niemal o 40% niższe, niż w poprzednim sezonie.

Freshplaza.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności