Maj z najlepszym wynikiem eksportu jabłek na Białoruś

jabłka na eksport

Od ponad miesiąca polskie jabłka ponownie trafiają na rynek białoruski. Pod względem wyeksportowanego wolumenu maj był najlepszym miesiącem w całym sezonie handlowym.

Od pierwszego stycznia białoruski rynek został zamknięty dla świeżych produktów z Polski. Brak eksportu w tym kierunku znacząco wpływał na całkowity eksport jabłek z naszego kraju. Ten w styczniu 2022 był niższy niż w styczniu 2021 roku. Był to spadek z 35 do 28 tys. ton rok do roku. 

Z kolei od 27 kwietnia wybrane owoce i warzywa znowu mogą być eksportowane na rynek białoruski. Informacja o częściowym zniesieniu embarga była początkowo przyjmowana z niedowierzaniem. Następnie sądzono, że z powodu problemów logistycznych nie uda się wysłać na wschód znaczących ilości jabłek. Nierzadko eksporterzy informowali sadowników, że na Białoruś trafiają symboliczne wręcz ilości jabłek. Rzetelnych danych dostarczają liczby, które na naszą prośbę przesłał PIORiN.

W odpowiedzi na pytanie poinformowano nas, że w maju bieżącego roku wyeksportowaliśmy na Białoruś 14 448 ton świeżych jabłek. Najciekawszą i równocześnie bardzo dobrą informacją jest fakt, że maj był najlepszym miesiącem pod tym względem w całym sezonie 2021/22. W omawianym okresie jednostki PIORiN-u wydały łącznie 713 świadectw eksportowych.

eksport na Białoruś
Eksport jabłek na Białoruś w maju 2022 roku. Dane: PIORiN. Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here