Mirosław Maliszewski: Wzywam wszystkich uczestniczących do przerwania tego procederu

jabłka w skrzyni

– Jak co roku powraca sprawa jesiennej sprzedaży jabłek bardzo złej jakości w niektórych sieciach handlowych. Jak co roku też Związek Sadowników RP i ja osobiście interweniujemy w tej sprawie w odpowiednich państwowych organach. Żywność, w tym jabłka po to, aby mogła być sprzedawana musi spełniać normy. To, co widzimy obecnie, zwłaszcza sprzedawane w skrzyniach tych norm nie spełnia. Wielu sadowników bulwersuje się tym faktem i wszyscy mają rację. Taka forma nie tylko źle wygląda, ale ma też negatywne skutki ekonomiczne – pisze na stronie Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. 

Niestety ani w poprzednich sezonach, ani w obecnym instytucje państwowe (rządowe) nie reagują i pozwalają na ten proceder. Jabłka niewymiarowe, poobijane, nadgniłe, z parchem zamiast trafić na przemysł są sprzedawane jako deserowe. Wszystko po to, aby ich cena była w sklepie niska, niby zachęcająca do kupowania, pozwalająca jednej sieci wygrać akcję promocyjną z inna siecią. To droga donikąd.

Po raz kolejny wzywam wszystkich uczestniczących w tym procederze: sieci handlowe, dostawców (w tym niektóre grupy), a zwłaszcza rządową Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do przerwania tego skandalicznego procederu. Tracimy na tym wszyscy, a najwięcej polscy sadownicy.

Jednocześnie zwracam się do wszystkich sadowników o dokumentowanie fotograficzne tych skandalicznych przykładów i przesyłanie ich na mail: interwencje@polskiesadownictwo.pl

Jeśli nawet teraz nikt z władz nie jest zainteresowany zakazem takich akcji promocyjnych, bo np. tanie jabłka w sklepach obniżają inflację, to zapewniam wszystkich, że przyjdzie taki czas, że ktoś poważnie się tym zajmie, a państwowe (rządowe) instytucje będą zajmować się tym, do czego zostały powołane.

Proceder powinien być zatrzymany, a jego sprawcom powinny być wymierzone kary. Natomiast dostawcy powinni w tych dniach odmówić dostarczania jabłek tak skandalicznej jakości i nie ulegać presji handlowców z sieci, domagających się jak najtańszych jabłek. Czas się „trochę” postawić.

Ten sezon powinien być nasz – sadowników!

Nie ma obecnie potrzeby sprzedawać przemysłu jako deseru.

Mirosław Maliszewski
Prezes Związku Sadowników RP 

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here