Na rynku nieznaczne ożywienie. Sadownicy czekają na kolejne wzrosty cen

jabłka na sortowanie

Od jakiegoś czasu nie brakuje ogłoszeń o zakupie jabłek deserowych. Ceny wybranych odmian nieco wzrosły. Sadownicy jednak oczekują wyższych stawek.

Przez wiele tygodni wyjściową ceną za paskowane sporty Gali było 1,20 – 1,30 zł/kg. Rosnący popyt ze strony nabywców sprawia, że Galę można sprzedać dziś od 1,50 do maksymalnie 1,80 zł/kg na sortowanie. Sadownicy spotkają się również z licznymi ogłoszeniami zakupu za wagę w skrzyni.

Pojedynczy pośrednicy oferują wyższe ceny w przypadku sportów Red Deliciousa. W tym wypadku oferty za wagę w skrzyni wynoszą najczęściej 1,10 – 1,20 zł/kg. Nie brakuje także chętnych na odmiany cenione na rynku krajowym. Oferty za wysokiej jakości Lobo wahają się od 1,10 do 1,30 zł/kg. Natomiast za Cortlanda od 1,30 do 1,50 zł/kg, w obu przypadkach chodzi o ceny za wagę w skrzyni. Nadal jednak mówimy o pojedynczych ofertach. Na rynku nie brakuje chętnych do zakupu po niższych cenach.

Jeśli chodzi o odmiany, które są uprawiane na największą skalę (Ligol, Szampion, Red Jonaprince, Jonagored) ceny wahają się od 0,90 do 1,10 zł/kg na sortowanie. Nierzadko dotyczą one jabłek powyżej 72, a nie 70 milimetrów.

Otrzymujemy także pierwsze sygnały o ożywieniu na rynku jabłek przemysłowych. Sadownicy i pośrednicy informują, że mniejsze dostawy z sadów już mają wpływ na dynamikę w handlu. Przetwórcy zapewne są świadomi, że jabłka, które zostały w sadach na czas krótkiego epizodu zimy, nie będą nadawały się do przetwórstwa. Ceny więc teoretycznie powinny wzrosnąć, będziemy obserwować sytuację na rynku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here