Państwowa spółka, która kosztuje nas krocie, przez pół roku wyeksportowała 450 ton jabłek

roja

Państwowa spółka, która kosztuje podatnika 1,4 miliona złotych miesięcznie, od stycznia skupiła 1000 ton i wyeksportowała 450 ton jabłek. RSSI działa w obiektach po (upadłych) grupach ROJA i King Fruit. Wobec takich kosztów i dofinansowania na poziomie 200 milionów złotych nie można raczej mówić o sukcesie. Poczekamy, co przyniosą kolejne miesiące…

Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna od wielu miesięcy nie ma na swoim koncie istotnych osiągnięć, ciągle jest w fazie tworzenia, ale generuje za to bardzo duże koszty. Tytuły prasowe mówią o „spółce widmo”, która jest bezpośrednio powiązana z branża sadowniczą. Jak informuje Wirtualna Polska, we władzach RSSI zasiedli ludzie kojarzeni z obecną władzą.

– Spółka 4 stycznia 2023 roku wydzierżawiła od Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi dwa zakłady przechowalniczo-sortownicze w miejscowości Stanisławów (dawny King Fruit) i Regnów (dawna ROJA). Obiekty po sześcioletniej przerwie w działalności wymagają remontu i przygotowania – przekazuje wiceminister Rafał Romanowski.

Według resortu rolnictwa, wysokość ponoszonych kosztów wynika z dużych powierzchni zakładów: w przypadku Regnowa jest to 5,3 ha terenu zabudowanego, w Stanisławowie jest to 3,8 ha. Jak dodaje, RSSI udało się do tej pory pozyskać z rynku krajowego 1 tys. ton polskich jabłek i sprzedać 450 ton. Wiceminister Romanowski podkreśla, że udało się to, „mając na uwadze to, że spółka jest nowym podmiotem na rynku, bez żadnej historii handlowej (co może momentami przełożyć się na dłuższe negocjacje handlowe), a także mimo tego, że nie posiada własnych zasobów jabłek oraz działających magazynów i linii sortowniczych.

Dla porównania, mali eksporterzy z którymi rozmawialiśmy są w stanie przygotować do sprzedaży 450 ton (23 tiry) w okresie od 8 do 12 dni. Mówimy tu o sortowaniach w ramach większych gospodarstw. Z kolei większe grupy producenckie z zagłębia grójeckiego potrzebują na to jedynie 3 dni…

OGROMNE KOSZTY

Ile kosztuje podatnika firma i pracownicy, którzy tak niewiele robią? Prezes zarabia ponad 22 tysiące złotych, w siedzibie spółki w Warszawie zatrudnione są 4 osoby. W zakładzie w Regnowie i Stanisławowie również 4 osoby. Średnie wynagrodzenie wszystkich zatrudnionych osób wynosi 8649 zł brutto – informuje wiceminister Rafał Romanowski.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że największe wydatki pochłaniają miesięczne koszty działalności RSSI. To łącznie 1 441 297,31 zł – z tego koszty w siedzibie centrali wynoszą 314 067,51 zł, a w zakładach w Stanisławowie i Regnowie aż 1 127 229,80 zł. W tych drugich wydatki uwzględniają m.in.: zakup materiałów, usługi dezynfekcji, mycia, porządkowania, remontów, serwisów, przywracania zdolności produkcyjnych linii sortującej i wynagrodzenia pracowników.

źródło: www.wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here