Rząd Federacji Rosyjskiej zatwierdził kolejny program wsparcia dla rozwoju produkcji owoców na lata 2020 – 2022. Główny cel, to osiągnięcie wytycznej rosyjskiej Doktryny Bezpieczeństwa Żywnościowego. Oznacza ona 60% samowystarczalność żywnościową kraju. Są też kolejne plany ograniczenia importu.
Według rosyjskich danych, samowystarczalność kraju w produkcji owoców i warzyw wyniosła na koniec 2019 roku 38,7%. To zdaniem urzędników zdecydowanie za mało. Jako ciekawostkę warto dodać, że samowystarczalność Niemiec w tej samej kategorii wynosi zaledwie 30%.
Rosja w ubiegłym sezonie wyprodukowała około 1 miliona ton jabłek. W tym sezonie będzie to około 920 tysięcy ton. To nadal bardzo daleko do samowystarczalności. Rosja nadal jest największym importerem jabłek na świecie pod względem masy.
W dokumencie znalazł się szereg działań i rozwiązań mających na celu zarówno zwiększenie krajowej produkcji, jak również stymulowania eksportu płodów rolnych z Rosji. Co ciekawe w dokumencie znalazły się zapisy, które mają na celu ograniczenie importu jabłek, gruszek i pigwy z krajów objętych preferencyjnymi stawkami celnymi. Chodzi głównie o Serbię i Mołdawię, które obecnie bez przeszkód eksportują do Rosji coraz większe ilości jabłek. Zahamowanie importu z tych krajów ma ułatwić zbyt krajowym producentom w sieciach supermarketów i stymulować eksport.
Dyskusyjny jest temat samych sankcji. Jak wiemy, Polski dotyczą tak naprawdę dwa embarga. Jedno nałożone wyłącznie na nasz kraj, a drugie dotyczące Unii Europejskiej. Zdarza się jednak, że w polskich sklepach można znaleźć rosyjskie warzywa szklarniowe, pomidory czy ogórki. W związku z tym coraz częściej można usłyszeć opinie o nałożeniu podobnych sankcji na rosyjskie płody rolne.
Państwo między innymi poszerzy wsparcie do ubezpieczania upraw. Zwiększone zostaną dopłaty do zakładania plantacji owoców jagodowych. Uproszczone mają być procedury rejestracji nowych odmian w Rosji. Poszerzona zostanie oferta sprzętu rolniczego, oferowane w ramach leasingu ulgowego. Program zakłada ponadto powstanie ośrodków badawczych z zakresu ogrodnictwa.
Źródło: fruitnews.ru