Stabilne ceny jabłek w Austrii

Gala ceny

Austriaccy sadownicy podobnie jak polscy, zbliżają się do końca zbiorów. Prognozy zbiorów jabłek dla Austrii wynoszą według WAPA około 121 000 ton. Jak dowiadujemy się z raportu AgrarMarkt Austria, ceny jabłek deserowych pozostają stabilne. Ponadto ceny nie spadły tak drastycznie w trakcie zbiorów i wzrostu podaży, jak w Polsce.

Austriacy informują, że w tym sezonie jabłka są nieco większe. Lokalne przymrozki miały negatywny wpływ na plonowanie. Z tego powodu w tym sezonie odnotowano większy odsetek odrzucanych z powodu ordzawień jabłek odmian Gala i Braeburn.

Analitycy podkreślają, że zawsze wraz z początkiem nowego sezonu i dużej podaży ceny spadają, a sytuacja jest lepsza z punktu widzenia kupujących. Nie inaczej jest w tym roku. 

Jak dowiadujemy się z raportu, ceny po rozpoczęciu nowego sezonu nieco spadły, jednak są stabilne. Na austriackim rynku najbardziej tracą odmiany z grupy Jonagolda, a najbardziej zyskuje, lubiany również przez Niemców, Elstar. Porównanie średnich cen posortowanych i przygotowanych do sprzedaży jabłek 1 klasy wygląda w ujęciu miesięcznym następująco:

 

Golden Delicious

Sierpień         0,81 €/kg (3,68 zł/kg)

Wrzesień       0,91 €/kg (4,14 zł/kg)

Gala

Sierpień         0,91 €/kg (4,14 zł/kg)

Wrzesień       0,90 €/kg (4,09 zł/kg)

Elstar

Sierpień         1,09 €/kg (4,96 zł/kg)

Wrzesień       1,11 €/kg (5,05 zł/kg)

Jonagold

Sierpień         1,00 €/kg (4,55 zł/kg)

Wrzesień       0,90 €/kg (4,09 zł/kg)

 

Nie jest obiektywnym ani miarodajnym porównywanie samych cen, ponieważ do tego należało by wziąć pod uwagę wszystkie koszty dla każdego z krajów. Najciekawszym wnioskiem jaki można zaobserwować jest fakt, że Austria jest kolejnym krajem w Europie, gdzie ceny podczas zbiorów spadły nieznacznie, co jest czymś jak najbardziej naturalnym. Niestety w Polsce mieliśmy do czynienia z niezwykle gwałtownymi wzrostami w kwietniu i maju oraz z szybkimi spadkami we wrześniu. 

Źródło: www.ama.at

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here