Strajk rolników sparaliżował Brukselę

protest bruksela
zdjęcie główne: Twitter / @fleroy1974

Belgijscy rolnicy zorganizowali masowe strajki. Blisko 3000 ciągników zablokowało Brukselę. Powód? Przede wszystkim restrykcyjne ograniczenia dotyczące produkowanego azotu.

W miniony piątek ciągniki sparaliżowały stolicę Belgii i Unii Europejskiej, czyli Brukselę. Szacunki mówią o liczbach od 2500 do niemal 3000 maszyn na ulicach miasta. Rolnicy protestowali przede wszystkim przeciwko planom obniżenia poziomu produkowanego azotanu. Mieszkańcy miasta musieli zmierzyć się z licznymi utrudnieniami w ruchu.

Zgodnie z założeniami rządu, po nowelizacji prawa jedno gospodarstwo będzie mogło pozwolić sobie na maksymalny limit 0,025% produkowanego azotu. W przypadku przekroczeń, gospodarstwo zostanie skontrolowane i ukarane. Jednak zdenerwowanie rolników wywołał inny zapis. W przemyśle próg dozwolonej ilości wytwarzanego azotu jest kilkukrotnie wyższy niż w przypadku rolnictwa. Wynosi bowiem 1,00%.

Główne arterie Brukseli zostały zablokowane jeszcze z innych powodów. Rolnicy nie tylko obawiają się restrykcyjnych przepisów. Oczekują również bardziej uczciwego podziału kosztów w handlu, a co za tym idzie zwiększenia udziału producenta w końcowej cenie produktu. Na przykład rozmowy sadowników z marketami trwają od tygodni bez większych rezultatów.

zdjęcie główne: Twitter / @fleroy1974

źródło: www.apnews.com

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here