5,00 zł/kg to realna cena za wiśnie? Dużo zależeć będzie od popytu ze strony tłoczni

skup wiśni

Wiśni będzie znacznie mniej niż przed rokiem. Doskonale wiedzą to także przetwórcy. Pierwsze oferty zakupu mroźni zostaną po krótkim czasie zweryfikowane przez popyt ze strony największych tłoczni.

Duży opad wiśni i niepewna pogoda

– Można powiedzieć, że po wiosennych przymrozkach potencjalne plonowanie wiśni prezentowało się całkiem dobrze. Niestety ostatnie deszcze nadeszły moim zdaniem o dwa tygodnie za późno. To doprowadziło do dużego opadu, obserwowanego także w sadach jabłoniowych i gruszowych – mówi nam Piotr Pasik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni.

Jak dodaje, mniej wiśni na drzewie to nawet pomimo suszy, większa średnica owoców i wyższa jakość. Równocześnie sadownik cały czas obawia się ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mogą jeszcze całkowicie zmienić sytuację. – Wystarczy jedna nawałnica i sprawa załatwiona… albo 2 dni opadów i zacznie się masowe pękanie… – dodaje nasz rozmówca.

Jakie będą plony? Jakie będą ceny wiśni?

Piotr Pasik zwraca uwagę, że po przymrozkach najsłabiej prezentuje się plonowanie w zagłębiu sandomierskim. Znacznie mniej jest także owoców w wiśniowym zagłębiu w okolicach Lipska. Są także nieliczne sady, gdzie wiśni dosłownie trzeba szukać. Natomiast nawet w przypadku cieplejszych stanowisk i przeciętnego, na pierwszy rzut oka plonowania, widać bardzo duże różnice w obłożeniu owocami poszczególnych drzew.

– Wszyscy wiedzą, że tegoroczne plony będą bardzo małe. Mniej więcej równe połowie naszego potencjału. 80 tysięcy ton to ilość, która może okazać się bliska rzeczywistości. Także przetwórcy są doskonale świadomi sytuacji oraz cen skupu, które nie będą niskie – kontynuuje plantator.

Jeśli chodzi o ceny to na razie nie padają konkretne liczby. Można powiedzieć, że wszyscy „nabrali dziś wody w usta”. – Faktem jest duże zainteresowanie mrożonymi wiśniami, ponieważ są one pewnym produktem w kontekście wielomiesięcznej sprzedaży. Wszystko wskazuje na to, że poziom 5,00 zł/kg jest jak najbardziej realny, choć niewykluczone, że wyjściowe ceny będą znacznie niższe, aby obniżyć średnią cenę zakupu z całego sezonu – podsumowuje P. Pasik.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here