Albo drożyzna, albo zakupy w Europie. Co zrobi Rosja w kwestii jabłek?

jabłka na drzewie

Ekonomiści są przekonani, że Rosjanie zapłacą znacznie więcej za warzywa i owoce, a także za przetworzone zboża. To efekt tragicznych w skutkach przymrozków.

Przymrozki zmniejszą zbiory jabłek w Rosji

Jak wiemy, od ponad dekady kraj intensywnie inwestuje w produkcję owoców. Jednak tegoroczne przymrozki dotknęły także rosyjskie sady. Informacje ze wschodu mówią o stratach sięgających lokalnie 70%. Inne szacunki twierdzą, że produkcja jabłek w Rosji spadnie w skali kraju co najmniej o jedną trzecią rok do roku.

Nawet przy rosnącej produkcji jabłek, kraj jest daleki od samowystarczalności. W 2023 zebrano 1,9 miliona ton jabłek przy 144 milionach mieszkańców. Rosja nadal importuje jabłka, dziś głównie z Turcji, Iranu czy Kazachstanu. Nieduże ilości są także kupowane w Mołdawii, Serbii i na Białorusi.

Drożyzna czy liberalizacja?

Oficjalnie Rosja zamknęła się na świeże owoce z Unii Europejskiej i mocno ograniczyła import z Mołdawii i Serbii. Decyzje władz będą miały duży wpływ zarówno na rosyjskie społeczeństwo oraz handel jabłkami w Europie. Nie zapominajmy, że Rosja nadal jest jednym z największych importerów jabłek na świecie pod względem tonażu.

Jabłka w Rosji już teraz drożeją. Eksperci przewidują, że przymrozki spowodują znaczący wzrost cen owoców, warzyw i produktów zbożowych, co budzi niepokoje społeczne i uderzy w gospodarkę. Jeśli Rosja będzie skrupulatnie dalej ograniczać import, rosyjskie społeczeństwo doświadczy rekordowych cen owoców i warzyw – co do tego ekonomiści nie mają wątpliwości.

Jeśli takie informacje są upubliczniane to sytuacja jest tragiczna

Informacje i dane statystyczne z Rosji często są brane z przymrużeniem oka ze względu na cenzurę i politykę sukcesu. Jeśli takie informacje są publikowane w mniej lub bardziej niezależnych portalach rosyjskich, oznacza to bardzo dużą skalę strat w rolnictwie i ogrodnictwie, której nie sposób ukryć. Przymrozki w kwietniu i maju sięgające minus 10 stopni Celsjusza nie były notowane tam przez ostatnie 100 lat. Przypomnijmy, że mówimy o szerokościach geograficznych odpowiadających Polsce, Słowacji i Węgrom.

Wysokie ceny koncentratu jabłkowego najprawdopodobniej się utrzymają, co sprawi, że jabłka deserowe niższej jakości będą trafiały w nowym sezonie do przetwórstwa, podnosząc ceny jabłek deserowych. Sytuacja jest złożona, a dla władz w Moskwie kwestia cen żywności będzie dużym wyzwaniem w nadchodzących miesiącach.

Znacznie mniej zbóż

Największe straty notowane są w sektorze rolnym. Wiosenne przymrozki w Rosji doprowadziły do utraty około 20 mln ton plonów zbóż. Trwają bankructwa małych i średnich przedsiębiorstw rolnych — upadło już 220 z nich. Kreml próbuje zatrzymać tę spiralę, ale, jak wskazują sami rosyjscy eksperci, „sytuacja jest straszna”.

źródło: www.onet.pl / www.apk-inform.com / www.tass.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here