Co stało się z drzewkami Łutówki?

wisnie Łutówka

W przypadku drzewek Łutówki niedobory w materiale szkółkarskim można było odnotować jesienią ubiegłego roku. Już wtedy szkółkarze informowali nas o dużym zainteresowaniu drzewkami tego gatunku i coraz mniejszej ich podaży.

Obecnie niezwykle trudno jest kupić drzewka wiśni na (podkładce) Antypce. Niedobory materiału szkółkarskiego były zauważalne już jesienią. Wówczas ceny oscylowały w okolicach 10 zł za sztukę.

Jeśli natomiast uda nam się znaleźć gospodarstwo szkółkarskie, które jeszcze ma w ofercie drzewka wiśni, to musimy się przygotować na wysokie ceny. Należy zaznaczyć, że oferta drzewek jest bardzo mała a ceny z jakimi się spotkaliśmy to poziom od 10 do 13 zł. Można się nawet spotkać ze stawkami na poziomie 15 zł z sztukę.

Co możemy kupić „od ręki”? Wybór niestety jest bardzo ograniczony i kończy się na drugiej klasie drzewek. Sadownicy mogą kupić niewielkie ilości odmian Lucyna, Panda czy Kelleris. W tym wypadku ceny to najczęściej 6 – 8 zł za sztukę.

Sami szkółkarze zastanawiają się czemu drzewka Łutówki tak szybko się sprzedały. Nie współgra to z niezbyt atrakcyjnymi cenami skupu tych owoców w ubiegłym sezonie. Na korzyść nasadzeń wpływa z kolei zwiększona dostępność i niższe ceny wszelkiego rodzaju otrzasarek do zbioru mechanicznego. Zmniejszona podaż Łutówki wynika również z nieco mniejszej produkcji drzewek tego gatunku, niż miało to miejsce w ubiegłych latach.\

Przeczytaj też: Pracownik z Ukrainy wszedł do komory z kontrolowaną atmosferą. O krok od tragedii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here