765×100-Greensort

Duże zainteresowanie polskimi czereśniami

Polskie czereśnie - sezon 2019

Importerzy z zachodniej Europy są zainteresowani polskimi czereśniami, ponieważ nie kupią potrzebnych im ilości na południu kontynentu. Wiedząc o przeciętnej produkcji w Hiszpanii, stratach we Włoszech i o tureckim eksporcie na wschód, szukają owoców gdzie indziej – u nas.

Wysyłają zapytania o owoce do naszych firm, nasi eksporterzy natomiast dzwonią do swoich klientów i mamy wysoki popyt. To równoznaczne z wysokimi cenami.

Oferty sprzedażowe ze strony producentów na internetowych giełdach towarowych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W Polsce czereśni będzie o wiele mniej niż w roku ubiegłym. W wielu sadach oszacowano straty spowodowane przymrozkami na około 80%. Jeśli dużą część plonu skupią eksporterzy, na rynkach hurtowych, a co za tym idzie w detalu ceny czereśni pójdą mocno do góry. Duzi plantatorzy prognozują stabilną cenę w hurcie w widełkach 7 -10 zł za kilogram.

Czereśnia, jako owoc niemalże wyłącznie deserowy najbardziej chyba cierpi sezony rekordowych plonów. Przetwórstwo jest znikome, a co za tym idzie nie jest w stanie zagospodarować tak dużych ilości owoców. W ubiegłych latach zdarzało się, że część owoców, szczególnie odmian Poznańska czy Hedelfińska została na drzewach, ponieważ rynek nie dawał rady „przejeść” takiej ilości owoców. Byliśmy zdani wyłącznie na konsumpcję i eksport. W tym roku sadownicy są spokojni o zagospodarowanie całości produkcji.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności