Elektryczny ciągnik trafia do seryjnej produkcji w USA

ciągnik sad

Pierwszy autonomiczny i w pełni elektryczny ciągnik trafia do seryjnej produkcji w Stanach Zjednoczonych. Chociaż potencjał w tym segmencie na rynku jest ogromny to zmiany będą zachodziły powoli.

Kalifornijska firma Monarch ogłosiła seryjną produkcję w pełni elektrycznego i autonomicznego ciągnika sadowniczego. Pierwsze sześć sztuk będzie pracować w dużej kalifornijskiej winnicy. Maszyna była opracowywana i testowana przez 4 lata. Pierwsze ciągniki trafią do klientów w połowie 2023 roku.

Cena? 68 000 dolarów netto. To tak naprawdę niska stawka za tak zaawansowaną technologię. 293 000 złotych to cena netto spalinowych ciągników sadowniczych topowych marek w Polsce.

MK-V może pełnić rolę ciągnika lub pojazdu użytkowego, a także generatora prądu w polu. Rolnik może go używać także w tradycyjny sposób. W przypadku dużego gospodarstwa większą flotą tych traktorów można sterować za pomocą specjalnego oprogramowania.

Maszyna jest dosłownie „naszpikowana” elektroniką. Każdy ciągnik wykorzystuje sześć chipów NVIDIA do przetwarzania swojej sztucznej inteligencji. Ciągnik ma dwie kamery 3D i sześć normalnych kamer. Traktor może obsługiwać szereg maszyn do wielu prac rolniczych. Ten w pełni elektryczny ciągnik może pracować 14 godzin po pełnym naładowaniu.

Wideo producenta z testów w sadach w stanie Waszyngton:

źródło: thespoon.tech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here