Francja: prognozy zbiorów jabłek i gruszek w dół

polskie jablka

Dotkliwe wiosenne przymrozki we Francji spowodowały duże straty w sadownictwie. Potwierdzają to pierwsze prognozy zbiorów jabłek i gruszek.

Na początku lipca Francuzi poinformowali o pierwszych prognozach zbiorów jabłek i gruszek w tym roku. Szacuje się, że w tym sezonie we Francji zbierze się około 1 200 000 ton jabłek. Jest to wynik o 9% niższy niż ubiegłoroczny. Pamiętajmy jednak, że plonowanie w ubiegłym roku we Francji również było na poziomie niższym od średnie z ostatnich 4 lat.

Początkowo eksperci i sadownicy sądzili, że straty po przymrozkach nie będą aż tak znaczące. Okazuje się, że z powodu opóźnionej wegetacji owoce nadal opadają i może to dodatkowo zmniejszyć rzeczywiste zbiory w tym sezonie. Czy mniej jabłek na zachodzie może skutkować eksportem polskich jabłek? Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie.

Produkcja jabłek we Francji / grafika agriculture.gouv.fr

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa informuje również o spadku produkcji gruszek. Tak jak w całej Europie, również we Francji gruszek będzie znacznie mniej. Na początku lipca plonowanie oszacowano na 60 000 ton. Będzie to zatem zaledwie połowa ubiegłorocznych zbiorów i najniższy wynik od 46 lat.

zbiory gruszek Francja
Produkcja gruszek we Francji / grafika agriculture.gouv.fr

źródło: agreste.agriculture.gouv.fr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here