Golden Delicious – aktualne ceny a oczekiwania sadowników [14.11.2023]

Golden Delicious

W przypadku Golden Deliciousa możemy powiedzieć, że rynek jest dosłownie „pusty”. Dlatego trudno wytłumaczyć cenę, która od dłuższego czasu nie zmienia się.

Aktualnie w przypadku handlu odmianą Golden Delicious na sortowanie dominują stawki na poziomie 1,60 – 1,70 zł za kilogram owoców powyżej 70 mm. Jeśli dochodzi do zakupu za wagę w skrzyni to maksymalnie sadownik może otrzymać dziś 1,50 zł. Warunkiem jest wysoka i wyrównana jakość. 

– Jeśli zestawimy podaż Goldena na rynku z zapotrzebowaniem na odmianę to jestem zdumiony, że nie ma to odzwierciedlenia w cenie – twierdzi Dominik Dobrosz, eksporter z okolic Białej Rawskiej. W tym sezonie otrzymuje wiele zapytań na odmianę od stałych i nowych odbiorców, także w zapakowaną w buszel.

Sadownicy, którzy są pewni jakości swoich jabłek oczekują co najmniej 1,70 za każdy kilogram Goldena. Niestety, przedsiębiorcy nie są w stanie dziś tyle zapłacić. – Pomimo popytu nie rosną ceny odmiany w Egipcie czy w Jordanii, więc w kraju nie można zapłacić więcej – dodaje D. Dobrosz.

– Poza tym coraz trudniej jest kupić w kraju większe partie Goldena bardzo wysokiej jakości – dodaje eksporter mając świadomość wpływu pogody na występowanie chorób przechowalniczych. Krótko mówiąc mamy tu swego rodzaju „impas”. Sadownicy, którzy mogą zaoferować jabłka, jakich oczekują przedsiębiorcy, oczekują wyższych cen. Tych oczekiwanych cenowych z powodu sytuacji w handlu międzynarodowym na razie nie są oni w stanie spełnić. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here