Hindusi szukają jabłek i znoszą cła na owoce z USA

Gala

W rozpoczynającym się sezonie możliwe jest zwiększenie eksportu jabłek do Indii. Na naszą korzyść przemawiają znacznie niższe prognozy zbiorów w kraju. Jednak Hindusi szukają również innych alternatyw.

Sezon 2023/2023 zakończył się dużym sukcesem eksportowym to Indii. Do 2014 roku eksport w tym kierunku praktycznie nie istniał. Z kolei w tym sezonie ustanowiliśmy rekord wysyłek do Indii, który wyniósł ponad 34 000 ton. Jak doskonale wiemy, na rynek indyjski trafia przede wszystkim odmiana Gala, a w drugiej kolejności również sporty odmiany Red Delicious. 

Tegoroczne prognozy mówią jednak o znacznie niższych zbiorach jabłek w Indiach. Mają one wynieść niespełna 2 miliony ton. To bardzo mało zważywszy na ludność kraju, która liczy sobie 1,4 miliarda mieszkańców, a zdecydowana większość z nich to wegetarianie. W związku z powyższym niedobory trzeba jakoś uzupełnić.

Eksport jabłek do Indii w poszczególnych sezonach (w tysiącach ton)
Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Niższe zbiory w Indiach to dobra informacja dla nas, ponieważ od kilku sezonów mamy tam już wyrobione kontakty handlowe. W związku z powyższym istnieje duża szansa, że tamtejsi importerzy zwrócą się również do polskich eksporterów i zwiększą zamówienia. Jednak Hindusi stawiają na wielobiegunowość w handlu. 

Okazuje się, że tamtejsze władze znoszą cła na jabłka pochodzące z USA. Dotychczas Hinduscy importerzy musieli zapłacić 20% cło za jabłka sprowadzone z USA, co skutecznie hamowało handel przy wysokich cenach tamtejszych jabłek. Z kolei amerykańscy eksperci  potwierdzają, że jest to świetna wiadomość, szczególnie dla producentów odmiany Red Delicious, która cieszy się dużym uznaniem w Indiach, a w USA nada odpowiada za duży odsetek całkowitej produkcji.

źródło: www.rfdtv.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here