Ile kosztuje gospodarstwo sadownicze na Ukrainie?

gospodarstwo na ukrainie

Informacja w formie ciekawostki, ile kosztuje ziemia (z sadami) na Ukrainie. W obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie wystawiono na sprzedaż gospodarstwo sadownicze o powierzchni 241 hektarów. Pierwotna cena to 8 milionów dolarów, a aktualna już „tylko” 4 miliony dolarów. 

Na 241 hektarach rosną jabłonie, grusze, wiśnie i orzechy włoskie. Rocznie firma produkuje średnio 2700 ton jabłek, 10 ton gruszek i 13 ton wiśni. Jeśli chodzi o infrastrukturę to w cenie jest chłodnia na 2000 ton oraz linia sortownicza. Od lat gospodarstwo sprzedaje owoce lokalnym sieciom handlowym i pośrednikom.

Całkowita powierzchnia gruntów wynosi 241,06 hektarów, z czego 78 hektarów to sady. 72,5 ha – jabłoń, 1,4 ha – wiśnia, 3,9 ha – orzech laskowy, 2,4 ha – orzech włoski, 124 ha – grunty orne  34,85 ha – tereny gospodarcze i drogi.

Przy dzisiejszym kursie dolara, cena wynosi 16,7 miliona złotych. Biorąc pod uwagę same tylko grunty bez infrastruktury oraz kompletu ciągników i maszyn, otrzymujemy cenę niespełna 70 tysięcy złotych za hektar

źródło i zdjęcie: www.inventure.com.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here