Karczowanie sadu w zamian za drewno

karczowanie w zamian za drewno

Rośnie popularność usługi karczowania w zamian za pozyskane drewno. Kolejne wolne terminy to dopiero marzec-kwiecień 2021.

Usługa karczowania sadów w zamian za drewno (pozyskaną biomasę) jest z roku na rok coraz popularniejsza. Wynika to przede wszystkim z wygody tego rozwiązania z punktu widzenia sadowników. Firma wykonująca usługę zajmie się wszystkim sama, począwszy od wycięcia i wyrywania drzew, aż po ich uprzątnięcie, razem z karpami z pola. 

Usługa karczowania nie jest płatna, bo w zamian za pracę firma otrzymuje pozyskaną biomasę. W ten sposób rozliczane są wszystkie gatunki oprócz wiśni, która jest z ich punktu widzenia mało wydajna. 

O szczegóły dopytaliśmy właściciela jeden z firm wykonujących tego typu usługę w powiecie grójeckim. Jego zdaniem jesień 2020 to kolejny rok, w którym zainteresowanie sadowników karczowaniem w zamian za drewno rośnie. Sadownicy, u których w sadach teraz trwają takie prace, zapisywali się już wiosną tego roku. Są również tacy, którzy zajmują kolejkę z rocznym wyprzedzeniem. 

Tradycyjnie najwięcej zapytań jest właśnie w listopadzie, już po zakończeniu zbiorów. Jednak w tym momencie najbliższe wolne terminy przy sprzyjających warunkach to koniec marca i początek kwietnia 2021. 

W ekipie naszego rozmówcy znajduje się, że operator rębaka, dwóch pilarzy i operator koparko-ładowarki. W firmie pracują jednocześnie cztery takie zespoły. Ze względu na doświadczenie wiedzą dokładnie, ile czasu zajmuje wykarczowanie sadu na danej podkładce. W tym momencie na wykarczowanie czeka 370 hektarów w okolicy Grójca. 

Z karczowanego sadu pozyskiwane są dwa rodzaje zrębek – te z pni i gałęzi, a także drugi sort – z korzeni. Oba trafiają w większości do elektrociepłowni. 

9 KOMENTARZE

  1. Witam.,
    Jestem zainteresowaną taką usługą. Czy jest możliwość uzyskania telefonu do tej firmy ?

    POzdrawiam,
    Marta Pikora

  2. Osoby zainteresowane wykarczowaniem sadu w zamian za pozyskany materiał drzewny proszone o kontakt pod nr tel. 883988700

  3. Zlecę za drewno karczowanie 12 ha , 30- letniego sadu jabloniowego . Dobre warunki zakwaterowania . Okolice Piotrkowa Tryb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here