Kolejny powód, aby mieć dobre stosunki ze wschodem?

Gala Royal

Rosja, Białoruś i Kazachstan chcą uruchomić kolejowy Agroexpress. Wydajna logistyka i transport kolejowy mają zwiększyć przede wszystkim eksport produktów rolnych do Chin.

Eurasian Agroexpress to projekt, który ma w założeniach zwiększyć eksport produktów rolnych z Białorusi, Rosji i Kazachstanu do Chin i Uzbekistanu. Projekt zacznie działać po zatwierdzeniu koniecznej dokumentacji we wszystkich krajach. Ma zarządzać niezależna spółka non-profit. Całe przedsięwzięcie ma na celu przyspieszenie i zwiększenie handlu produktami rolnymi drogą kolejową.

Tego typu projekty są nam niezwykle potrzebne. Jako duży producent żywności jesteśmy uzależnieni od eksportu. Przede wszystkim jeśli chodzi o jabłka. Współpraca w ramach takiej współpracy przyczyniłaby się także w przypadku Polski do zwiększenia handlu, a przede wszystkim eksportu.

Zawsze jest jakieś „ale”. Niestety na pierwszym planie po raz kolejny pojawia się polityka i strefy wpływów światowych mocarstw. Od wielu lat mamy złe stosunki z Rosją. Obecnie znacznie pogorszyły się relacje dyplomatyczne z kolejnym dużym importerem – Białorusią. W związku z powyższym nie jest możliwym udział naszego kraju w opisanym projekcie, a szkoda…

źródło: eldala.kz

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here