Lepsza cena dopiero od 75 mm. Co takiego się zmieniło?

ceny jabłek deserowych 2020

Sadownicy dziwią się nowym regułom przy zakupie jabłek – od niedawna wielu pośredników oferuje najwyższe ceny powyżej 75, a nie 70 milimetrów. Co takiego zmieniło się w handlu, że konieczne jest podwyższenie poprzeczki?

W porównaniu z ubiegłymi sezonami pojawiła się znacząca różnica w zakupach jabłek. Coraz więcej podmiotów (zarówno grup i prywatnych sortowni) oferuje najwyższą stawkę za jabłka powyżej 75 mm, a nie 70 mm, jak było kiedyś. Z drugiej strony, w przypadku dalszej sprzedaży przez pośrednia w najwyższej cenie nadal sprzedawane są jabłka powyżej 70 mm.

Na takie praktyki zakupowe pozwala sytuacja rynkowa. Okres zbiorów to największa podaż jabłek na rynku. Nie bez znaczenia jest odsetek sadowników, którzy z różnych powodów muszą właśnie teraz sprzedać swoje jabłka. Sytuację wykorzystują kupujący w celu maksymalizacji zysków. Z jednej strony jest to wykorzystanie nadarzającej się okazji, a z drugiej wykorzystanie przewagi kontaktowej.

Jak wynika z rozmów z sadownikami, zdarza się, ze wydruki z sortownic czy presortingu są różne niż te, które sadownik widzi na fakturze. Część najdroższych jabłek (75-90mm) staje się w dokumentach jabłkami o średnicach 70-75mm. Jest to dosyć powszechna praktyka.

Od wielu lat standardem w handlu jabłkami deserowymi 1 kasy są rozmiary powyżej 70 milimetrów. Dotyczy to zdecydowanej większości uprawianych w Polsce odmian. Są jednak wyjątki. Galą handluje się od 60 czy 65 milimetrów, a Mutsu powyżej 75 milimetrów. Niemniej działania, jakie obecnie obserwujemy nie ma podstaw w zmianach w handlu, a jest jedynie wykorzystaniem sytuacji rynkowej.

1 KOMENTARZ

  1. Ja tam wolę i wybieram zawsze mniejsze jabłka, są słodsze i mają więcej chrupiącej skórki. Pzdr dla wariatów!

    Ps we Francji jest coś takiego, że sprzedają mleko i inne rzeczy po cenie takiej, żeby producent był zadowolony; mają niebieski kolor i biały napis, nie trzeba ich reklamować, bo bardzo dużo ludzi je bierze, żeby wspomóc sąsiadów, nie da się tego w Polsce zrobić? Dużo Julek z Twittera co zaczynają teraz pracować pewnie by na to poszło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here