Mniejsza produkcja i dobry popyt to wyższe ceny drzewek jabłoni

ceny drzewek 2023

Na rynku notujemy zauważalny już popyt na drzewka jabłoni. Jak obecnie kształtują się ceny drzewek?

Odmiany z grupy  „RE

– Nie będzie zaskoczeniem, że przebieg sezonu i ceny jabłek przemysłowych skutkują dużym popytem na drzewka odmian o owocach idealnych do przetwórstwa, np. Remo – mówi nam Piotr Machaj, szkółkarz z okolic Skierniewic. 

Nasz rozmówca jest przekonany, że wielu chętnych nie zakupi drzewek wspomnianych odmian, ponieważ praktycznie cała tegoroczna produkcja została już zarezerwowana. Niemniej popyt w podobnym stopniu dotyczy również popularnych odmian o owocach przeznaczonych na rynek deserowy.

Mniejsza produkcja materiału szkółkarskiego

Nie tylko P. Machaj, ale także inni nasi rozmówcy przyznają, że w branży w znaczący sposób ograniczono w tym sezonie produkcję drzewek, w tym drzewek jabłoni. Nierzadko mówi się nawet o skali mniejszej o 50% w porównaniu z ubiegłymi latami.

W efekcie, przy aktywnym popycie ze strony sadowników, który wynika z nieco lepszej sytuacji na rynku jabłek, należy spodziewać się cen wyższych niż przed rokiem także wiosną 2024.

Nie brakuje jednak komentarzy krytykujących zwiększony popyt na drzewka. Pamiętajmy jednak, że zakup drzewek to nie zawsze decyzja podjęta spontanicznie, ale wieloletni plan wymiany nasadzeń, czy planowana inwestycja w daną odmianę. 

Aktualne ceny za drzewka jabłoni

Zaczynając od drzewek najniższej jakości mówimy najczęściej od cenach od 8,00 do 10,00 zł za sztukę. Takich stawek oczekują mniejsi szkółkarze, którzy sprzedają swoje drzewka na targowiskach (Biała Rawska / Grójec) oraz w sieci.

Materiał szkółkarski wyższej jakości z renomowanych gospodarstw to najczęściej wydatek od 12,00 do 15,00 zł za sztukę. Równocześnie, w przypadku materiału kwalifikowanego spotkamy się również z wyższymi cenami.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here