Na rynku notujemy dobry popyt na jabłka z przerywki

przerywka

Ceny oferowane za jabłka z przerywki nieznacznie wzrosły. Do szczytu dostaw jeszcze miesiąc, ale podwyżki to dobry prognostyk, który potwierdza globalne uwarunkowania.

Ceny skupu jabłek przemysłowych z przerywki są obecnie dosyć zróżnicowane. Sadownicy na punktach skupu otrzymają od 0,45 do 0,53 zł/kg. Zatem w wielu przypadkach mówimy o nieznacznych wzrostach cen. Przedsiębiorcy pośredniczący w handlu surowcem zgodnie przyznają, że jest go mniej niż przed rokiem. Ponadto, kupujący ogłaszają nierzadko płatności gotówkowe i odbiór jabłek z gospodarstw.

Podwyżki, choć kilkugroszowe, są dobrym sygnałem. Po pierwsze potwierdzają bardzo małą podaż surowca z ręcznego przerzedzania. Po drugie to dowód na brak zapasów koncentratu i dobry popyt na surowiec. Ten jest wynikową atrakcyjnych cen koncentratu jabłkowego (około 1,50 eur/kg – 6,68 zł/kg) oraz niższego o około 4 miliony ton plonowania w Chinach w tym sezonie.

Równocześnie spotkamy się z ofertami zakupu jabłek przemysłowych odmiany Antonówka. Pierwsi kupujący wychodzą ze stawką na poziomie zaledwie 0,50 zł/kg. Wobec wyjątkowych właściwości odmiany w procesie przetwórstwa na soki oraz cen skupu przerywki, należy uznać takie oferty za mało poważne. Warto dodać, że podaż Antonówki z roku na rok jest i będzie coraz mniejsza.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here