Najwcześniejszy sport Gali dojrzewa o 2 tygodnie wcześniej

Gala Wildfire

Na południu kontynentu rozpoczęły się zbiory Gali. Gotowa do zbiorów jest także najwcześniejsza mutacja Gali dostępna na rynku, czyli Wildfire®RKD. W tym przypadku dojrzałość zbiorcza nie wynika jednak z klimatu, a właściwości tej odmiany.

Od jakiegoś czasu pojawia się dużo informacji o nowej odmianie – najwcześniej dojrzewającej Gali na rynku, czyli odmianie Gala Wildfire®RKD. Owoce wybarwiają się szybko, mają paskowany rumieniec. Jabłka osiągają dojrzałość zbiorczą o 15 dni wcześniej niż inne mutanty. Pod względem uprawy, smaku czy przechowywania nie różni się od tradycyjnych sportów. To co charakterystyczne, drzewa mają nieco słabszy wzrost, przez co radzi się, aby zagęścić liczbę drzew na hektarze.

Mutację odkryto w Stanach Zjednoczonych. W Europie również powstają nasadzenia tej odmiany, jednak jest to odmiana klubowa. Prawa do jej rozmnażania posiada m.in. szkółka Braun z Południowego Tyrolu.

Co roku duża część sadowników decyduje się sprzedać Galę prosto z drzewa. Zazwyczaj ceny są nieco wyższe niż w przypadku innych odmian, a dodatkowo nie musimy ponosić kosztów przechowywania. Poza tym, mniejsza podaż to szansa na opłacalniejszą sprzedaż. Z pewnością dlatego wielu sadowników z ciekawością podchodzi do nowych mutacji Gali, tym bardziej tych wcześnie dojrzewających. Z drugiej strony są przeciwnicy, który uważają, że nowych sportów i odmian mamy aż za nadto.

A Waszym zdaniem taka wczesna Gala przydałaby się i w naszym kraju?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here