Nowy podatek od środków ochrony wprowadzany „tylnymi drzwiami”?

opryski na półce

Rząd planuje nałożyć nową daninę na sprzedawców środków ochrony roślin. Chodzi o opłatę w wysokości 1% wartości netto produktu. W skali kraju będzie to kosztować rolników od 40 do 50 milionów złotych. 

Przez instytucje rządowe procedowany jest projekt nowej ustawy o rolnictwie ekologicznym. Autorem projektu jest Ministerstwo Rolnictwa. Treść przepisów mówi, że „wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin poprzez zbycie tego środka ostatecznemu nabywcy środków ochrony roślin podlega opłacie w wysokości 1% wartości netto środka.”

Nowy podatek będzie przychodem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zebrane w ten sposób aktywa będą przeznaczone na zadania promocyjne i informacyjne mające na
celu promowanie produktów ekologicznych i rozwój rolnictwa ekologicznego.

Można zatem wprost stwierdzić, że dodatkowe opodatkowanie chemicznych środków ochrony roślin będzie służyć promowaniu produkcji ekologicznej. Promowanie produkcji ekologicznej jest dobrym kierunkiem w rolnictwie. Niemniej nie powinno się ono odbywać bezpośrednim, finansowym kosztem produkcji konwencjonalnej.

Procedowane rozwiązania nie pasują do narracji rządu. Głośne obniżenie podatku VAT na nawozy miało obniżyć koszty produkcji i zatrzymać wzrost cen żywności w detalu. Nowa danina nałożona na środki ochrony będzie kosztować rolników (a w rezultacie konsumentów) od 40 do 50 milionów złotych. W związku z powyższym ostatnie działania rządu można z pełną powagą nazwać działaniami pozorowanymi.

źródło: legislacja.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here