Pierwsze oferty zakupu Gali. Jakie ceny?

cena jabłek 2022

Pierwsze oferty zakupu Gali są dalekie od satysfakcjonujących, jeśli spojrzymy na tegoroczne koszty produkcji. Niestety, z drugiej strony sadownicy nadal zbyt rzadko wychodzą z „cenową” inicjatywą. 

Do pełni zbiorów Gali coraz bliżej, chociaż pierwsi sadownicy zaczęli już zrywać tytułową odmianę w minionym tygodniu. Pojawiają się pierwsze oferty kupna. Zarówno na sortowanie jak i „na gotowo”. Jak na razie dotyczą one przede wszystkim paskowanych sportów, takich jak Gala Schniga SchniCo (Red)®.

Niestety, ceny oferowane przez pośredników nie do końca odzwierciedlają tegorocznych kosztów produkcji jabłek. Potwierdziliśmy kilka ofert. Jeśli mówimy o sprzedaży na sortowanie to producenci za jabłka powyżej 70 milimetrów otrzymają najczęściej 1,40 – 1,50 zł/kg. Za jabłka o średnicy 65 – 70 milimetrów – 1,10 zł/kg, a za drobne owoce 55 – 65 mm 0,80 zł/kg. Sadownicy również finalizują transakcję po 1,50 zł/kg za każdy kilogram w skrzyni przy zbiorze od 65 mm. 

Spotkamy się także z ofertami sprzedaży jabłek, które musimy przygotować do sprzedaży we własnym gospodarstwie. Są one jednak w mniejszości. Jeden z kupujących oferuje zaledwie 1,30 zł/kg za wszystkie jabłka powyżej 65 mm przygotowane w kartony kupującego. 

Ile oczekują sadownicy? W zależności od sprzedającego spotkamy się ze stawkami od 1,50 do 2,00 zł za każdy kilogram w skrzyni. Niestety analizując oferty sadowników można stwierdzić, że nadal zbyt rzadko wychodzą z inicjatywą w kwestii oczekiwanej przez siebie ceny sprzedaży.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here