Razem z inflacją muszą drożeć jabłka

jablka market

Bankierzy mówią o realnej inflacji na poziomie 10%. Ceny jabłek muszą amortyzować rosnącą inflację i koszty produkcji. Producenci nawozów i środków ochrony roślin podnoszą ceny od wiosny. 

Jabłka powinny być droższe co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze wzrosły koszty produkcji, a po drugie w szybkim tempie rośnie inflacja. Jednak głównie z tego drugiego powodu ceny dla producentów powinny być wyższe. Niestety trend cenowy w przypadku zakupu jabłek jest odwrotny. Efekt może być tylko jeden – brak rentowności produkcji.

Inflacja CPI w sierpniu (porównanie cen towarów i usług) po raz pierwszy od 20 lat przekroczyła 5%. Jednak jak informują bankierzy i analitycy giełdowi, prawdziwa inflacja jest dwukrotnie wyższa. Według nich do danych GUS-u należy dodać kolejne 5%. Oznacza to, że w tym momencie każde 10% naszych pieniędzy jest papierem bez żadnej wartości.

Ceny środków produkcji rolnej również wzrosły z powodu inflacji. Sadownicy wiedzą to doskonale, gdy kupują środki ochrony roślin i nawozy. Jednak w tym przypadku sytuacja jest nieco bardziej złożona. Przez zawirowania na rynkach znacząco zdrożały surowce i międzynarodowy transport. Wszystko to razem ma wpływ na rosnące koszty produkcji jabłek.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here