Rośnie popyt na Goldena, kiedy pośrednicy podniosą ceny?

golden delicious

W ostatnich dniach na rynku obserwujemy zwiększone zainteresowanie odmianą Golden Delicious. Sadownicy otrzymują zdecydowanie więcej ofert zakupu. Czy za zwiększonym popytem będzie szedł wzrost cen?

Sadownicy otrzymują wiele zapytań ze strony swoich odbiorców o chęci zakupu Goldena. Ofert jest dużo, niestety, jak na razie popyt nie ma jeszcze widocznego odzwierciedlenia w cenie zakupu. Ci sadownicy, którzy są pewni jakości towaru zamkniętego w komorach chłodniczych w większości wstrzymują się ze sprzedażą. Potwierdzają to eksporterzy. Zakup dużych ilości wysokiej jakości Goldena nadal jest kłopotliwy. Potwierdzają oni fakt, że większość sadowników wstrzymuje się ze sprzedażą.

Dziś za Goldena na sortowanie można dostać najczęściej od 1,00 do 1,20 zł za kilogram za owoce powyżej 75 milimetrów. Sadownicy zwracają uwagę na fakt, że w tym roku najwyższa stawka dotyczy jabłek powyżej 75 mm. W poprzednich sezonach było to 70 mm.

Najlepsza oferta, jaką znaleźliśmy wśród grup producenckich prezentuje się na stępująco: 65/70 mm – 0,80 zł/kg, 70/75 – 1,00 zł/kg, 75/90 – 1,30 zł/kg, 90/95 – 1,20 zł/kg. To ceny za jabłka po sortowaniu. Stawki w cenniku to jedno, a realia rynkowe to coś zupełnie innego. Nasi rozmówcy, którzy zajmują się handlem informują, że za dobrą jakość i większe partie odmiany trzeba zapłacić obecnie 1,50 zł/kg.

W gospodarce rynkowej rosnący popyt musi skutkować wzrostem cen. 1,50 zł za kilogram nie jest wysoką ceną za wysokiej jakości Goldena. Sadowników satysfakcjonowałaby stawka 2,00 zł za kilogram. Zwłaszcza wobec tak błyskawicznie rosnącej inflacji i tegorocznych kosztów produkcji. Zatem obserwując rynek już w najbliższej przyszłości powinniśmy być świadkami kolejnych wzrostów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here