Sadownicy cenią Galę. Brakuje chętnych do sprzedaży po aktualnych cenach

jablka gala

Ceny, które aktualnie proponują handlowcy za wysokiej jakości Galę nie satysfakcjonują sadowników. Chociaż w ostatnim czasie pojawiło się wiele ofert kupna, nie są oni skorzy do sprzedaży. Jak mówią, biorąc pod uwagę koszty produkcji Gala powinna kosztować minimum 1,50 zł/kg.

Wydaje się, że sadownicy, którzy wyprodukowali wysokiej jakości jabłka tym razem nie sprzedadzą ich poniżej kosztów produkcji. W ostatnich dniach handel wyraźnie ożywił się i na rynku poszukiwana jest m.in. właśnie Gala. Mimo że ofert kupna nie brakuje, transakcji jest mało. Sami handlowcy przekazują nam, że nie mogą „dokupić się” jabłek.

Zdaniem sadowników aktualne ceny nie rekompensują poniesionych kosztów. Na sortowanie wynoszą one średnio 1,30 zł/kg. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jabłka były zabezpieczone pod względem przechowalnictwa, a w komorach są już dwa miesiące. To znaczące koszty.

Jak wspomnieliśmy już wyżej, sadownicy oczekują co najmniej 1,50 zł/kg, przy czym mowa o obecnej chwili. Wraz z upływającym czasem będą rosły koszty przechowywania, a zatem i oczekiwania cenowe.

Z jednej strony to bardzo pozytywny trend. Wydaje się, że sadownicy, którzy są pewni jakości jabłek, zaczynają liczyć koszty i solidarnie odmawiają sprzedaży po niesatysfakcjonujących cenach. Z drugiej strony warto byłoby jednak w kolejnych miesiącach podchodzić do sprzedaży racjonalnie. Zawsze jest prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie na rynku pojawi się duża ilość jabłek tej odmiany. W tej kwestii każdy ma jednak swoje podejście. Na pewno część sadowników zaryzykuje bardzo długie przechowywanie jabłek.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby systematyczna sprzedaż, ale po satysfakcjonujących cenach, więc konieczna jest obecnie solidarność. Jeśli nie będzie chętnych do sprzedaży w cenie 1,30 zł/kg na sortowanie na pewno pojawią się wyższe oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here