Sadownicy odczuwają wysokie ceny drewna

skrzynie

Wysokie ceny drewna na światowych rynkach mają także odzwierciedlenie w naszej branży. Obecne skrzyniopalety osiągają coraz wyższe ceny. Nie zapominajmy, że jest to mała składowa finalnej ceny jabłek.

W przypadku drewnianych skrzyniopalet oferty są dosyć rozbieżne. Niemniej zdecydowana większość ofert sprzedaży mieści się pomiędzy 180 a 200 zł za sztukę. Znajdziemy także zarówno kilka ofert tańszych i droższych. W ślad za nowymi opakowaniami zdrożały używane skrzynie. Takie opakowania sprzedający sadownicy wyceniają od 80 do 100 zł za sztukę.

Wzrosty cen opakowań wynikają w tym sezonie przede wszystkim z cen drewna. Wzrosły także koszty pracy i ceny stali. Surowiec zdrożał na całym świecie. W związku z tym za drewniane opakowania sadownicy muszą zapłacić znacznie więcej. Tradycyjnie skrzyniopalety drożały wraz z początkiem zbiorów jabłek. Jednak w tym roku nie ma to większego znaczenia.

Każde przeciętne gospodarstwo sadownicze potrzebuje kilkuset takich opakowań. Po wzrostach cen nawozów, środków ochrony roślin i inflacji są to kolejne koszty, które muszą się zamortyzować w gospodarstwie. Muszą być one również brane pod uwagę przy cenie sprzedaży jabłek.

W zaistniałej sytuacji nie są alternatywą skrzyniopalety plastikowe. Na światowym rynku notujemy niedobór granulatu polipropylenu – surowca do ich produkcji. W efekcie nowe, ażurowe skrzyniopalety kosztują od 500 zł za sztukę wzwyż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here