Sadownicy w Grecji obawiają się 4 nocy przymrozków

piecyki

Wiosenne przymrozki… jedni boją się ich wręcz „jak ognia”, a inni wprost wyczekują ich nadejścia. Sadownicy w Grecji są bardzo zaniepokojeni prognozą na najbliższe dni.

Prognozy pogody mówią o bardzo słonecznej aurze w Grecji, którą przyniesie potężny wyż. Jednak wraz z nim do kraju spłynie zimne powietrze. W północnej części kraju temperatura może spaść o poranku poniżej – 8 stopni Celsjusza. To wyjątkowo niskie wartości jak na marzec w Grecji. W łagodnym, śródziemnomorskim klimacie taki przebieg pogody jest bardzo niebezpieczny.

Tamtejsi sadownicy są bardzo zaniepokojeni sytuacją. Zwłaszcza, jeśli chodzi o sady pestkowe. Morele i nektaryny są w pełni kwitnienia. Brzoskwinie dopiero zaczynają kwitnąć. Niemniej producenci są zdania, że jeśli prognozy się sprawdzą, muszą pożegnać się z tegorocznymi plonami we wspomnianych trzech gatunkach.

Obecnie producenci przygotowują się do nadchodzących przymrozków na różne sposoby. Przede wszystkim w sadach z gatunkami pestkowymi planują używać piecyków sadowniczych. Pojawiają się też opinie, że 4 noce z rzędu z temperaturami poniżej -5 stopni są równe utracie całego tegorocznego plonu.

pogoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here