Sfinansujemy rolnictwo w Ameryce Płd. i uprawę owoców w Afryce. Tak zdecydowała Bruksela

pola sady

Setki milionów euro na południowoamerykańskie i afrykańskie rolnictwo i zapowiedzi ograniczenia kontroli żywności z Ukrainy to skrajnie niebezpieczne pomysły zdaniem protestujących rolników, którzy jutro po raz kolejny pojawią się w Brukseli. 

Rolniku, z twoich podatków Bruksela sfinansuje rolnictwo w Ameryce Południowej i Afryce. Później bez wnikliwej kontroli wjedzie ona na unijny rynek – tak w dużym skrócie prezentują się ostatnie działania Komisji Europejskiej – podkreślają organizatorzy protestów.  Jak wyjaśnić rezygnację z kontroli żywności spoza Unii przy zaostrzaniu norm w Europie?

Setki milionów euro dla krajów Mercosur

Holenderska organizacja rolników, która sprzeciwia się polityce rolnej Brukseli (Farmers Defence Force) informuje o decyzjach, które mogą mieć negatywny wpływ na europejskie, w tym polskie rolnictwo. Mogą bezpośrednio prowadzić do utraty naszej konkurencyjności i przeniesienia upraw rolnych poza Unię Europejską.

Rolników od dawna niepokoi umowa z krajami Mercosur. W Ameryce Południowej dominuje wielkoobszarowe rolnictwo, podobne do tego na Ukrainie. Niskie koszty produkcji i brak unijnych norm kontroli to główne obawy przeciwników umowy. Bruksela jednak finansuje „transformację ekologiczną” tamtejszego rolnictwa. Przeznacza 80 milionów euro dla Paragwaju, 70 milionów euro dla Brazylii i 50 milionów euro dla Argentyny. Planowane jest zwiększenie kwot dotacji. Pozostaje pytanie, czy jesteśmy w stanie sprawdzić, jak będzie tam produkowana żywność, która trafi na nasze stoły?

Import bez kontroli

Holenderska organizacja wskazuje na kolejne zagrożenie – umowę handlową z Ukrainą. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że nie będzie zwiększonych kontroli żywności z Ukrainy.

Działacze publikują dowody na wydatki Brukseli na rozwój uprawy owoców poza Unią. Dokumenty wskazują na wiele krajów afrykańskich i kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów euro. Między innymi dlatego jutro odbędzie się ogólnoeuropejski protest rolników w stolicy Unii Europejskiej.

www.farmersdefenceforce.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here