„Z byle czym nie ma po co jechać na rynek” – aktualne ceny czereśni, 13.06.2024

Choć aut z czereśniami jest dużo, podaż nie dorównuje tej z ostatnich lat. Tradycyjnie przed spadkami bronią się owoce wysokiej jakości.

Wczoraj i dziś na rynku w Broniszach notujemy zróżnicowaną odmianowo i jakościowo ofertę czereśni. Choć na pierwszy rzut oka podaż wydawała się bardzo duża to niewielu sprzedających miało na autach tonę czereśni lub więcej. Mimo to ceny spadały, za co więksi producenci mają żal do dwuzawodowców, którzy byli w stanie sprzedać owoce nawet po 6,00 zł/kg.

Sadownicy, którzy jeszcze w nocy sprzedawali czereśnie, relacjonują nam, że stawki za niższej jakości partie spadły do 100 – 120 zł za plastik, czyli 6,66 – 8,00 zł/kg. Wysokiej jakości czereśnie można było sprzedać za 190 – 210 zł za plastik, a więc 12,00 – 14,00 zł/kg.

kordiaNajlepsze ceny osiągała odmiana Carmen i pierwsze partie Kordii z ciepłych stanowisk. W tych dwóch przypadkach (przy wysokiej jakości) stawki przekraczały 15,00 zł za kilogram. Jeśli chodzi o odmiany, wyraźnie ubywa Summita. Oferowane partie są już bardzo dojrzałe i miękkie, więc kupujący niechętnie je wybierają. Przez krótki czas w sprzedaży będzie dominował Techlovan. Ponadto pojawiają się także owoce odmian z hodowli bolońskiej, na przykład Sweet Aryana®.

Sadownicy podkreślają, że choć aut dostawczych jest na rynku dużo, na każdym z nich jest przeważnie 20 – 30 plastików z czereśniami. – Gdyby dziś na rynek wjechało dwóch kupców z Litwy i każdy z nich kupił tira czereśni, po dwóch godzinach mielibyśmy już niedobory. Tak to dziś wygląda – podsumowują nasi rozmówcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here