Czy supermarkety w naszym kraju mogłyby wesprzeć polskich rolników?

markety we francji wspierają francuskich producentów owoców

Jak wspomóc rolników w momencie kryzysu? Francuskie markety zobowiązały się, że dobie epidemii koronawirusa 95 procent produktów na półkach będzie pochodziło od krajowych producentów. Czy polskie markety są gotowe na podjęcie takiego samego wyzwania? 

Francuskie supermarkety są gotowe wspierać lokalnych rolników. Tamtejszy minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire wezwał sieci do podjęcia się patriotyzmu gospodarczego.

Rynek owoców i warzyw jest w trudnej sytuacji – nie ma pracowników, którzy mogliby pracować w gospodarstwach, a popyt na krajowe owoce i warzywa jest zagrożony.
A dodatkowo na półkach supermarketów wciąż można spotkać importowane owoce i warzywa. Jest to chwila, kiedy krajowi rolnicy potrzebują silnego wsparcia ze strony detalistów. 

Supermarkety we Francji przyjęły wyzwanie. Sieć Carrefour zobowiązała się, że 95% produktów na półkach będzie pochodziło od francuskich producentów. Władze wzywają o podjęcie podobnych działań inne sklepy w ramach solidaryzowania się z rolnikami.

Nawiasem mówiąc, pomysł nie przeszedł bez echa, bo już pojawiają się też głosy, że ruchy nie podobają się Brukseli, ponieważ może to w jakiś sposób wpłynąć na łańcuch transgranicznych dostaw. 

Warto też zwrócić uwagę, że w podobny apel powinni być także zaangażowani konsumenci. Aby wspomóc współobywateli w kryzysie powinni wybierać produkty pochodzenia francuskiego. Jeśli zaistniałby patriotyzm konsumencki, nie trzeba byłoby podejmować
w ogóle takich apeli.

Gdyby podobna idea znalazła możliwość realizacji również w naszym kraju,
z pewnością pomogło by to wielu rolnikom. Przedstawiciele strony rządzącej debatują nad rozwiązaniami w tarczy kryzysowej, a dobrym pomysłem wydaję się właśnie apel do sieci. Nie będzie lepszego momentu, w którym można okazać wsparcie polskim rolnikom. 

Myślicie, że jest w ogóle taka szansa?

2 KOMENTARZE

  1. Wystarczy otworzyć targowiska ,bazary napewno połowa produktów polskich od rolnika trafia na te rynki i ryneczku ,markety nie są polskie nie pomogą nam !!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here