Co najmniej 9,00 zł za kilogram malin w skupie lub blokada mroźni!

skup malin

Jeśli ceny skupu malin znacząco nie wzrosną zablokujemy zakłady – twierdzą plantatorzy z okolic Kraśnika.

Będzie blokada mroźni w Polsce?

W tym tygodniu rozpoczynają się zbiory malin letnich oraz skup i przetwórstwo tych owoców. Wyjściowe ceny są wyjątkowo niskie, identyczne do tych z ubiegłego roku. Jednak sytuacja na rynku jest już zupełnie inna i sugeruje wyższe stawki.

Plantatorzy z okolic Kraśnika nie godzą się z aktualną ofertą przetwórni, bo wiedzą, że pierwsze ceny to zawsze swego rodzaju próba sił. Przetwórcy badają rynek i sprawdzają, czy plantatorzy zaakceptują proponowane stawki.

Krzysztof Chmiel ze Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin informuje, że jeśli do końca tygodnia ceny nie wzrosną do co najmniej 9,00 zł/kg, plantatorzy zablokują kluczowe zakłady przetwórcze na Lubelszczyźnie. Wszystko ma odbyć się zgodnie z prawem, poprzez legalne zgłoszone zgromadzenia. Nasi rozmówcy nie ukrywają, że chcą wywrzeć presję na przetwórcach. Jeśli jednak ceny wzrosną, protesty nie będą konieczne.

Protesty w Serbii

Pierwsze protesty z podobnymi postulatami odbyły się w Serbii. W sobotę tamtejsi producenci zablokowali drogę łączącą miasta Arilje i Pożega. To jedno z zagłębi produkcji gatunku. Tamtejsze mroźnie płacą dziś 9,20 zł/kg (250 dinarów), a plantatorzy oczekują co najmniej 13,00 zł/kg (350 dinarów).

Krzysztof Chmiel dodaje, że zakłady przetwórcze w Serbii płacą ponad 9 zł za kilogram, to podobne stawki są możliwe do uzyskania w Polsce. Mrożone maliny wysokiej jakości kosztują na europejskim rynku już ponad 13,00 zł/kg (3,00 EUR/kg).

Tegoroczne ceny muszą zrekompensować niższe zbiory. Plantacje na Lubelszczyźnie są w słabej kondycji, a sezon malin letnich będzie krótki, podobnie jak sezon truskawkowy. Po około dwóch tygodniach dostawy malin do zakładów będą szybko spadać. W tle mamy jeszcze import mrożonych malin z Ukrainy. Docierają do nas plotki, że mroźnie działające w Polsce tak samo jak przed rokiem i przed dwoma laty zamierzają masowo importować mrożonki z Ukrainy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here